1. Βράβευση του σχολικού περιοδικού «ΟΝΕΙΡΟΖΟΥΜ» στον 20ο Διαγωνισμό Μαθητικών Εντύπων από «ΤΑ ΝΕΑ»: 1ο Βραβείο καλύτερου κειμένου εφημερίδας (διακρίθηκαν οι μαθήτριες Κοτσώνη Δώρα (Γ΄Λυκείου) και Πάμελα Βισνιόβσκα για τα κείμενά τους).
  2. 1ο Βραβείο ποίησης από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών για το ποίημα του Παπαδάκη Γεώργιου «Το έξω».
  3. Τιμητική διάκριση – Έπαινος στις μαθήτριες Χατζημπίνου Ανθή (Γ' Λυκείου) και Ταραμπανκό Κατερίνα (Γ΄Λυκείου) από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών για τα ποιήματά τους «Αναπνοή, η τελευταία» και «Ο τόπος μας» αντίστοιχα
  4. 1ο Βραβείο ποίησης στη Χατζημπίνου Ανθή (Γ΄Λυκείου) στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης του Δήμου Κερατσινίου - Δραπετσώνας για το ποίημα «Περί ελευθέρων πνευμάτων».
  5. Τιμητικές διακρίσεις για τα ποιήματα των μαθητών Παπαδάκη Στέλιου (Γ΄Λυκείου) και Ραχμανίδη Ευγενίας (Γ΄Λυκείου) στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Ποίησης του Δήμου Κερατσινίου - Δραπετσώνας.
  6. Τιμητική διάκριση της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου στο ΚΠΕ Δραπετσώνας στο πλαίσιο προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα «Σχολική Αυλή»

1o ΓΕΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ