Συνάντηση συνεργασίας με θέμα την εύρυθμη και ασφαλή λειτουργία των σχολικών μονάδων

Την Τετάρτη 31/01/2024, στο γραφείο του Δ/ντή Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Πειραιά, κ. Αναστασόπουλου Διονύσιου, πραγματοποιήθηκε συνάντηση συνεργασίας με  θέμα την εύρυθμη και ασφαλή λειτουργία των σχολικών μονάδων αρμοδιότητάς του.

Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Ταξίαρχος  ΕΛ.ΑΣ. Δ/ντής  Αστυνομικής  Δ/νσης  Πειραιά κ. Λυμπεράτος Αριστείδης, ο Διευθυντής της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Πειραιά, κ. Σερβές Παναγιώτης, ο Εισαγγελέας Ανηλίκων Πειραιά, ο Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων της ΔΔΕ Πειραιά, κ. Καμπούρης Αντώνιος και ο κ. Κωστούρος Ιωάννης του τμήματος  Πειθαρχικών της  ΔΔΕ Πειραιά.

synadhsh synergasias asfaleia 310124

Συζητήθηκαν θέματα όπως η διαχείριση κρίσεων σε σχολικές μονάδες, η καταστροφή υλικού σχολικών μονάδων κατά τη διάρκεια καταλήψεων, οι ενέργειες διευθυντών/ διευθυντριών των σχολικών  μονάδων  για την προστασία των ανήλικων μαθητών και  μαθητριών και η διαφύλαξη της υλικής σχολικής περιουσίας  με  στόχο  την απρόσκοπτη πρόσβαση των παιδιών μας στη γνώση τηρώντας παράλληλα την κείμενη νομοθεσία.

Ο Διευθυντής Δ.Ε. Πειραιά
Διονύσιος Αναστασόπουλος Δρ.