small_faq copy small_Computer-Lab copy small_educational copy

Γενικά Θέματα

Σχολικά Εργαστήρια _______Επιμορφώσεις

newsletters

small_doc copy

small_aa copy

new-thumb-small_NewsLetters ΣχΣυμβ Έγγραφα ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Εκπαιδευτικό Λογισμικό

small_iStock_000007041142Small copy

small_new copy

small_saweb-rely-on-links copy

Εκπαιδευτικά Θέματα ÂÂ Ανακοινώσεις Σύνδεσμοι-Links
________________

Εσπερίδα "Εκπαιδευτική Ρομποτική"

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι του Πειραιά και της Δ’ Αθήνας κ.κ. Ευ. Ζαχαράκης, Αν. Λαδιάς, Χρ. Λαλαζήση και Λ. Σοφιανίδης, σε συνεργασία με το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Πειραιά και το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Δ’ Αθήνας και με την υποστήριξη του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά, διοργανώνουν Επιμορφωτική Εσπερίδα με θέμα:

robots

«Η εμπειρία από την εφαρμογή της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στα σχολεία»

Η εσπερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2017 από 16:30 έως 20:00 στο αμφιθέατρο του Ραλλείου Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά (Πειραιώς και Επονιτών 21, Πειραιάς) και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας & Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Σκοπός της εσπερίδας είναι η ενημέρωση των εκπαιδευτικών σχετικά με την ένταξη της εκπαιδευτικής ρομποτικής στο σχολικό περιβάλλον. Ομιλητές στην εσπερίδα θα είναι μαχόμενοι εκπαιδευτικοί που έχουν συμμετάσχει σε Ολυμπιάδες Ρομποτικής, από το δημοτικό μέχρι το λύκειο, και θα καταθέσουν τις εμπειρίες τους.

Η προεγγραφή των εκπαιδευτικών στη φόρμα  https://goo.gl/forms/2mBcqRQaSX2gqco12 μέχρι την παραμονή της εσπερίδας, είναι προϋπόθεση για τη χορήγηση βεβαίωσης παρακολούθησης.

Διεξαγωγή Εσπερίδας Η "ώρα του κώδικα" στα ελληνικά σχολεία

Ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διεξαγωγή της Επιμορφωτικής Εσπερίδας με θέμα:

Η "ώρα του κώδικα" στα ελληνικά σχολεία

που διοργανώθηκε από τους Σχολικούς Συμβούλους Πληροφορικής κ. Aναστάσιο Λαδιά και κ. Ζαχαράκη Ευάγγελο, σε συνεργασία με το το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Πειραιά και το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Δ’ Αθήνας και με την υποστήριξη του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά.

Η εσπερίδα πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 22 Νοεμβρίου 2017 από 16:30 έως 20:00 στο αμφιθέατρο του Ραλλείου Γυμνασίου και Γενικού Λυκείου Θηλέων Πειραιά (Πειραιώς και Επονιτών 21, Πειραιάς) και αφορούσε εκπαιδευτικούς Πληροφορικής Δευτεροβάθμιας & Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή σας και τη συνεργασία σας.

ΥΛΙΚΟ ΕΣΠΕΡΙΔΑΣ

Στοχεύοντας στην ανάπτυξη της υπολογιστικής σκέψης,
Αγορίτσα Γόγουλου, Μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Ε.Κ.Π.Α.,
Παρουσίαση(pdf)