Αρχική Σελίδα Επιμορφώσεις Ημερίδες-Εσπερίδες Eπιμορφωτική εκδήλωση "Διεθνής Διαγωνισμός Διαστημικής και Προγραμματισμού"

Eπιμορφωτική εκδήλωση "Διεθνής Διαγωνισμός Διαστημικής και Προγραμματισμού"

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και το Ζάννειο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Πειραιά, σε συνεργασία με το Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών (ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ.) Πειραιά και τους Σχολικούς Συμβούλους ΠΕ04 κ. Γ. Παυλικάκη, μέλος του ΕΠΕΣ του Ζαννείου ΓΕΛ και ΠΕ03 κ. Γ. Μπαραλό και με την υποστήριξη του Πανεπιστημίου Πειραιώς διοργανώνουν επιμορφωτική εκδήλωση με θέμα:

Διεθνής Διαγωνισμός Διαστημικής και Προγραμματισμού - Zero Robotics

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 11 Ιανουαρίου 2018 από 14:00 έως 19:00 στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του Πανεπιστημίου Πειραιώς (Μ. Καραολή & Α. Δημητρίου 80, 18534 Πειραιάς).

Η ομάδα Zanneio Stardust του Ομίλου Αριστείας του Ζαννείου Πειραματικού Λυκείου με υπεύθυνους καθηγητές τους Δρ. Σ. Τσαντίλα και Δρ. Π. Μπουμπούλη έφτασε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του διαγωνισμού Zero Robotics.

Το “Zero Robotics” είναι ένας διεθνής διαγωνισμός που συνδυάζει γνώσεις Μαθηματικών, Φυσικής, Αστρονομίας αλλά και Προγραμματισμού. Συνδιοργανώνεται από το ΜΙΤ (Massachusetts Institute of Technology), τη NASA (National Aeronautics and Space Administration) και την ESA (European Space Agency). Οι μαθητές καλούνται να προγραμματίσουν μικρούς τεχνητούς δορυφόρους, στη γλώσσα προγραμματισμού C, οι οποίοι εκτελούν αυτόνομα το πρόγραμμα των μαθητών σε μορφή πρωταθλήματος. Το πρωτάθλημα αυτό ξεκινάει κάθε χρόνο στις αρχές Σεπτεμβρίου με διαφορετικό σενάριο και οι ομάδες βελτιώνουν καθημερινά το πρόγραμμά τους ώστε να υλοποιούν την αποστολή με τον καλύτερο τρόπο. Σε κάθε φάση οι ομάδες με τη χαμηλότερη βαθμολογία αποκλείονται και στον τελικό του Διαστημικού Σταθμού φτάνουν μόνο οι καλύτερες στον κόσμο.

Ο τελικός λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο στο διεθνή διαστημικό σταθμό υπό την εποπτεία των αστροναυτών που βρίσκονται εκεί, και οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τη διαδικασία μέσω ζωντανής σύνδεσης.

Σκοπός της εκδήλωσης να παρουσιαστεί ο διαγωνισμός και να δοθεί η ευκαιρία σε μαθητές από σχολεία, καθηγητές, γονείς και φίλους να παρακολουθήσουν το μεγάλο τελικό του Zero Robotics 2017-18 και την προσπάθεια της ομάδας της εν λόγω σχολικής μονάδας.

Κυριακή, 22 Απριλίου 2018