ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με δύο βραβεία μελλοντικού διπλωμάτη, μια εκλογή εισηγήτριας σχεδίου γνώμης αλλά περισσότερο με ενθουσιασμό και γεμάτοι εμπειρίες επέστρεψαν 27 μαθητές και μαθήτριες του 3ου ΓΕΛ Κορυδαλλού από την 8η προσομοίωση των επιτροπών του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα «Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη», που διοργανώνεται από το ΚΟΙΝΣΕΠ ΡΟΗ, το οποίο τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού και έλαβε χώρα στη Θεσσαλονίκη από 15 έως 17 Δεκεμβρίου 2023. Συγκεκριμένα διακρίθηκαν οι μαθήτριες Κατερίνα Γκριτζάπη ως εμπειρογνώμονας του Ηνωμένου Βασιλείου στην επιτροπή για την εξάλειψη των διακρίσεων κατά των γυναικών στον τομέα της απασχόλησης και η Αλεξάνδρα Ζουβελέκη ως εμπειρογνώμονας του Βασιλείου της Ισπανίας στην επιτροπή για την εξάλειψη της φυλετικής προπαγάνδας και της ρητορικής μίσους. Επίσης, επιλέχθηκε από τους συμμετέχοντες στην επιτροπή για την εξάλειψη των διακρίσεων κατά των γυναικών στον τομέα της απασχόλησης ως εισηγήτρια του σχεδίου γνώμης η μαθήτρια Γιώτα Γεωργιάδη, ως εμπειρογνώμονας της Ινδίας.

ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ