ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

ΠΡΟΤΥΠΟΣ ΙΩΝΙΔΕΙΟΣ ΣΧΟΛΗ ΠΕΙΡΑΙΑ:

Διακρίσεις των Ομίλων Ρητορικής του Πρότυπου Γυμνασίου και Λυκείου της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά

iwnideios

Μέλη των Ομίλων Ρητορικής του Πρότυπου Γυμνασίου και Λυκείου της Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά συμμετείχαν στις 3 και 4 Φεβρουαρίου 2024, στους Ι΄ Διασχολικούς Ρητορικούς Αγώνες στα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα- Λιναρδάτου και διακρίθηκαν ως εξής: αμφότερες οι ομάδες ήρθαν δεύτερες στη βαθμολογική κατάταξη στο αγώνισμα των Διττών Λόγων, πέρασαν στους ημιτελικούς και τελικά κατέκτησαν την τρίτη θέση μεταξύ 45 σχολείων (26 Λυκείων και 19 Γυμνασίων).
Επιπλέον, μαθητές και μαθήτριές μας διακρίθηκαν και ατομικά, στην πρώτη δεκάδα καλύτερων ομιλητών-τριών της διοργάνωσης στον Προτρεπτικό Λόγο αλλά και στους Διττούς Λόγους, καταλαμβάνοντας αντίστοιχα την 1η (Ιζ.Μ.) , 4η (Π.Π.), 8η (Μ.Κ.), και 9η θέση (Ελ. Π.) μεταξύ 95 ομιλητών Γυμνασίου και την 4η (Γ.Βλ.) και 7η θέση (Χ.Γ.) σε σύνολο 130 ομιλητών Λυκείου.
Το σπουδαιότερο για την Ιωνίδειο Πρότυπη Σχολή Πειραιά είναι ότι οι συμμετέχοντες-ουσες μαθητές-τριές μας δεν ξεχώρισαν μόνο για τις ρητορικές επιδόσεις τους αλλά και για το ήθος, την ευγένεια, τη συμπεριφορά, τον σεβασμό προς τους συμπαίκτες, τον συγκροτημένο λόγο, τη δομημένη σκέψη και την εν γένει παρουσία τους.