9ο Γυμνάσιο Νίκαιας

Τι συμβαίνει όταν τα παιδιά αποφασίζουν να αναλάβουν δράση?

Μεταμορφώνουν το παρκάκι που είναι δίπλα στο σχολείο τους! Τα παιδιά της Γ Γυμνασίου του 9ου Γυμνασίου Νίκαιας αποφάσισαν να προσφέρουν εθελοντική εργασία ώστε να γίνει πιο όμορφο και πιο φιλικό προς τα παιδιά το παρκάκι της γειτονιάς τους. Με κλαδευτήρια, γάντια και πινέλα στα χέρια ανέλαβαν να καλλωπίσουν τα φυτά, να μαζέψουν τα σκουπίδια και να βάψουν τα παγκάκια, τις κούνιες και τις μπασκέτες με πολλή φαντασία! Η αφορμή ήταν η συμμετοχή τους στη βδομάδα εθελοντισμού Let's do it Greece! και στη δράση τους αυτή είχαν τη συμπαράσταση τόσο της Διευθύντριας και των καθηγητών του σχολείου, όσο και και της Υπεύθυνης ΠΕ Πειραιά και του Δήμου Νίκαιας.

Απολαύστε στιγμιότυπα από την εργασία τους:

th-p1 th-p2
th-p3 th-p4