Διαδικτυακή Συνάντηση Συνεργασίας και Διάχυσης Καλών Πρακτικών

Την Παρασκευή 15 Μαρτίου 2024 η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά πραγματοποίησε διαδικτυακή συνάντηση συνεργασίας και διάχυσης Καλών Πρακτικών, αντιμετώπισης προβλημάτων – ενημέρωσης με τα Αστυνομικά Τμήματα Νίκαιας και Αγίου Ιωάννη Ρέντη και τις σχολικές μονάδες της περιοχής αρμοδιότητάς τους. Στη διαδικτυακή συνάντηση συμμετείχαν ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, κ. Αναστασόπουλος Διονύσιος, ο Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων, κ. Καμπούρης Αντώνιος, ο υπεύθυνος Πειθαρχικών της ΔΔΕ Πειραιά, κ. Κωστούρος Ιωάννης, ο Δήμαρχος Νίκαιας- Αγ. Ι. Ρέντη, κ. Μαραγκάκης Κωνσταντίνος, ο Αντιδήμαρχος Νίκαιας- Αγ. Ι. Ρέντη, κ. Σάμιος Ηλίας, ο Πρόεδρος Σχολικής Επιτροπής Β/θμιας Εκπ/σης Νίκαιας- Αγ. Ι. Ρέντη, κ. Μεσικλής Παναγιώτης,  εκπρόσωπος του Α.Τ. Νίκαιας, κ. Κωτσίδης Αριστείδης, Αστυνόμος Β’, εκπρόσωπος του Α.Τ. Αγίου Ιωάννη Ρέντη, κ. Φωστηρόπουλος Βιτάλιος, Ανθυπαστυνόμος, καθώς και οι Διευθυντές/ντριες των κάτωθι σχολικών μονάδων:

• κα Αντωνιάδου Νίκη, Δ/ντρια του 1ουΓυμνασίου Νίκαιας,
  • κα Παπαδοκωνσταντάκη Μαρία, Δ/ντρια του ΓΕ.Λ.Αγ. Ι. Ρέντη
  • κα Γεωργαντζέλη – Λαδοπούλου Πολυξένη, Δ/ντρια του ΕΠΑ.Λ.Νίκαιας
  • κ. Ξεφτεράκης Νικόλαος, , Δ/ντήςτου ΕΠΑ.Λ. Αγ. Ι. Ρέντη
  • κ. Σκαφίδας Παναγιώτης, Δ/ντής του 4ουΕ.Κ. Πειραιά (Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη)

diad synant kalwn prakt 15032024

Κατά τη διάρκεια της διαδικτυακής συνάντησης συζητήθηκαν θέματα φύλαξης, όπως :

1) Διεργασία του Δήμου Νίκαιας – Αγ. Ιωάννη Ρέντη για επιπλέον σχολικούς φύλακες και Δημοτικούς Αστυνομικούς, οι οποίοι θα συνδράμουν στη φύλαξη των σχολικών μονάδων για αποφυγή καταστροφής υλικοτεχνικής υποδομής και για αποτροπή παρουσίας εξωσχολικών.

2) Συζητήσεις στα σχολικά συμβούλια και στις σχολικές επιτροπές για τοποθέτηση καμερών σε εξωτερικούς χώρους και αποκλειστικά και μόνο σε ώρες μη λειτουργίας των σχολικών μονάδων προς αποφυγή καταστροφών.

3) Ένταση περιπολιών από τα Αστυνομικά Τμήματα Νίκαιας και Αγίου Ιωάννη Ρέντη.

4) Άμεση συνεργασία Δ/ντών – Δ/ντριών των σχολικών μονάδων με τους Διοικητές των αρμόδιων Αστυνομικών Τμημάτων προς αποφυγή και πρόληψη περιστατικών που θέτουν σε κίνδυνο την ασφάλεια των μαθητών/τριών, των εκπαιδευτικών και των υποδομών των σχολικών μονάδων.

Η συζήτηση έκλεισε σε συνεργατικό κλίμα με αισιοδοξία για καλές δράσεις για την εύρυθμη και ασφαλή λειτουργία των σχολικών μονάδων.