Διήμερο Πρόγραμμα ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο

6 & 7 Φεβρουαρίου 2024

dihmero-enhm-diadiktyo-06070224

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, διοργανώνει Διήμερο Πρόγραμμα Ενημέρωσης και Ευαισθητοποίησης για τον Εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day), στις 6 και 7 Φεβρουαρίου 2024. Η πρώτη ημέρα, 6 Φεβρουαρίου 2024, είναι αφιερωμένη στα σχολεία, όπου θα πραγματοποιηθούν βιωματικά εργαστήρια με θέμα: «Οι ψηφιακές προκλήσεις των νέων στη σύγχρονη εποχή και πρακτικές αντιμετώπισης» για τους/τις μαθητές/τριες, από στελέχη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Τη δεύτερη ημέρα του προγράμματος, `, θα πραγματοποιηθεί Ημερίδα με θέμα «Ψηφιακές προκλήσεις του μέλλοντος», στην Κεντρική Σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Πειραιά.

Όσοι/ες εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συμμετάσχουν στην προαναφερόμενη Ημερίδα, θα πρέπει να συμπληρώσουν την ακόλουθη φόρμα συμμετοχής: http://tinyurl.com/4y2wj9t8, από 25 Ιανουαρίου ως 31 Ιανουαρίου 2024, προκειμένου να διευκολυνθούν στο ωράριό τους. Επίσης, είναι απαραίτητο για τους/τις εκπαιδευτικούς, να έχουν μαζί τους ταυτότητα ή οποιοδήποτε άλλο έγγραφο ταυτοποίησης, κατά την προσέλευσή τους στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.

Στους/στις συμμετέχοντες/ουσες θα δοθεί έντυπο υλικό σημειώσεων και βεβαίωση παρακολούθησης.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ • ΑΦΙΣΑ • ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ • ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ