Συνάντηση συνεργασίας Διευθυντή Δ.Ε. Πειραιά με Δ/ντή Αστ. Δ/νσης Πειραιά & Αντιδημάρχους Παιδείας

synanthsh synergasias th

Την Τετάρτη 28/09/2022, στο γραφείο του Δ/ντή Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Πειραιά πραγματοποιήθηκε συνάντηση συνεργασίας με θέμα την αντιμετώπιση των καταλήψεων και το φαινόμενο του εκφοβισμού σε μαθητές και εκπαιδευτικούς στις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς του.

Στη συνάντηση συμμετείχαν ο Ταξίαρχος ΕΛ.ΑΣ κ. Κωστάζος Πρωτοσίλαος, Δ/ντής Αστυνομικής Δ/νσης Πειραιά, η Αντιδήμαρχος Παιδείας Δήμου Πειραιά κα Σίσυ Αλιγιζάκη, η Αντιδήμαρχος Παιδείας Νίκαιας-Ρέντη κα Μαρία Αραβαντινού-Τσιμπλάκη, ο Αντιδήμαρχος Κορυδαλλού κ. Κυριάκος Τζέρπος, ο Αντιδήμαρχος Πόρου κ. Χρήστος Λίτσας και η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Β/θμιας εκπαίδευσης Πειραιά κα Δέσποινα Αρβανίτου, ενώ οι Αντιδήμαρχοι Παιδείας Κερατσινίου–Δραπετσώνας κα Στυλιανή Μιχάλογλου, Περάματος κα Παναγιώτα Βοϊδονικόλα, Σαλαμίνας κα Ελένη Μπίλλια, Ύδρας κα Αικατερίνη Μαραγκού, Σπετσών κα Ευγενία Φραγγιά, Αίγινας κος Γεώργιος Σκαλτσιώτης, Τροιζηνίας-Μεθάνων κος Σωτήριος Σούχλας & Κυθήρων κος Γεώργιος Κομηνός προσκλήθηκαν να συμμετάσχουν στην συζήτηση.

Κυρίαρχη η κοινή θέση ότι δεν ποινικοποιούμε ανηλίκους μαθητές, η παρουσία της ΕΛ.ΑΣ παραμένει διακριτική, ενώ στην περίπτωση παρεμπόδισης μαθητών ή εκπαιδευτικών στους χώρους της σχολικής μονάδας οι Δ/ντές υποχρεούνται να παράσχουν άμεσα σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση, με ταυτόχρονη συμπλήρωση και φύλαξη ηλεκτρονικού ημερησίου δελτίου φοίτησης (απουσιολόγιο).

Ο Δημοκρατικός διάλογος έχει πρώτιστη θέση στο Δημόσιο σχολείο για την επίλυση των προβλημάτων, όπου καθετί μπορεί να επιλυθεί, αρκεί το Δημόσιο Σχολείο να παραμένει ανοικτό προς όφελος των μαθητών και της κοινωνίας.

Ο Διευθυντής Δ.Ε. Πειραιά
Διονύσιος Αναστασόπουλος Δρ.