«Η Τέχνη και η Επιστήμη στην Εκπαίδευση - η περίπτωση των καλλιτεχνικών σχολείων»

H-texnh-kai-h-episthmh-sthn-ekpsh-img.jpg

Τέχνη και Επιστήμη στην Εκπαίδευση:
η περίπτωση των καλλιτεχνικών σχολείων

e-book

ISBN: 978-618-86735-0-2
ΕΝΤΥΠΟ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ISBN

1. Χαιρετισμός Διευθυντή Δ.Ε.Πειραιά, κ. Αναστασόπουλου Δ.

Στο πλαίσιο της ημερίδας: " Η Τέχνη και η Επιστήμη στην Εκπαίδευση - η περίπτωση των καλλιτεχνικών σχολείων", μεταξύ άλλων, απηύθυνε χαιρετισμό ο Διευθυντής Δ.Ε.Πειραιά, κ. Αναστασόπουλος Διονύσιος.

2. Χαιρετισμός του Γενικού Γραμματέα του Υ.ΠΑΙ.Θ. κ. Αλέξανδρου Κόπτση.

Στο πλαίσιο της ημερίδας: " Η Τέχνη και η Επιστήμη στην Εκπαίδευση - η περίπτωση των καλλιτεχνικών σχολείων", μεταξύ άλλων, απηύθυνε χαιρετισμό ο Γενικός Γραμματέας Α΄θμιας, Β΄θμιας Εκ/σης και Ειδικής Αγωγής και Εκ/σης του ΥΠΕΠΘ, κ. Αλέξανδρος Κόπτσης.

3. "Διδάσκοντας την Επιστήμη της Τέχνης και την Τέχνη της Επιστήμης", Β. Σοφρά.

4. "Χημεία και Τέχνη: Μια σχέση αμφίδρομη", Π. Φατσέας.

5. "Τα παιδιά κατακτούν τον κόσμο παίζοντας... με τις Τέχνες και τις Επιστήμες", Ζωή Σαρίδου.

6. "Ο χορός στα Καλλιτεχνικά σχολεία", Α. Αντύπα.

7. "Διδασκαλία της Λογοτεχνίας: Σύγχρονες διαμεσικές & διακαλλιτεχνικές προσεγγίσεις", Δ. Αγγελάτος.

8. "Η 9η Τέχνη στην υπηρεσία της Επιστήμης", Λήδα Τσενέ.

9. "Επιστήμες στη Λογοτεχνία: Η περίπτωση του αστυνομικού μυθιστορήματος", Ι. Κατσιαμπούρα.

10. "Ο γλύπτης Φιλόλαος, η χημεία και το υδραγωγείο της Βαλάνς, Αικ. Τζάμου.

11. "Η Τέχνη του Λόγου: Αναζητώντας την Αισθητική στην επικοινωνία", Ε. Λαμπρινάκου - Β. Λουτριανάκη.

12. "Θέατρο και Θετικές επιστήμες στη Β΄θμια Εκπαίδευση", Κλειώ Φανουράκη.

13. "Θέατρο & Μαθηματικά: διδακτικές προτάσεις για βιωματική προσέγγιση των Μαθηματικών", Ί. Λακίδου.

14. "Φυσικές επιστήμες και θεατρικές τεχνικές", Π Πεφάνης - Ν Μποέμη.

15. "Τι σε παραcernει;", Στράτος Γεωργουδής - Δήμητρα Βαμβακάρη.

16. "Η αξιοποίηση του αρχείου τηλεοπτικού προγράμματος της ΕΡΤ", Θανάσης Αγάθος.

17. "Εκπαιδευτικός-Σκηνοθέτης, δύο κόσμοι, μία συνάντηση, συγκλίσεις-αποκλίσεις", Τάκης Τζαμαργιάς.

18. "Κινηματογραφική εκπαίδευση και βία. Η ορμή του χαρακτήρα μέσα μου", Π. Δημητροπούλου.