Την Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2023 ο Δ/ντής της Δ.Ε. Πειραιά, κ. Αναστασόπουλος Διονύσιος, παραβρέθηκε στην αίθουσα τελετών της Ιωνιδείου σχολής Πειραιά για την εκδήλωση βράβευσης των μαθητριών και μαθητών που συμμετείχαν, εκπροσωπώντας τα σχολεία τους, στην τοπική προκριματική φάση του Διαγωνισμού Πειραμάτων, στο πλαίσιο του νεοϊδρυθέντος θεσμού της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών – EOES 2023.

Η συγκεκριμένη εκδήλωση οργανώθηκε από τη Δ.Δ.Ε. Πειραιά σε συνεργασία με το 6ο ΠΕΚΕΣ ΑΤΤΙΚΗΣ και τα ΕΚΦΕ Πειραιά - Καλλίπολης & Πειραιά - Νίκαιας, με στόχο να επαινεθούν όλα τα εμπλεκόμενα μέλη των σχολικών κοινοτήτων, αλλά και να ενθαρρυνθεί η συμμετοχή ακόμη περισσότερων σχολείων στην επόμενη χρονιά.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο βουλευτής Α’ Πειραιά της Ν.Δ κ. Μπουτσικάκης Χρ., ο Δ/ντής του Γραφείου του βουλευτή Β΄Πειραιά κ. Μαρκόπουλου Δ, κ. Καψοκόλης Π., η εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλος Παιδείας και δια Βίου Μάθησης κ. Αλιγιζάκη Α., ο αντιδήµαρχος Προγραμματισμού και Βιώσιµης Ανάπτυξης του Δήμου Πειραιά κ. Καρύδης Δ. και η Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Δ.Ε. Δήμου Πειραιά κ. Αρβανίτου Δ.

Η ολοκλήρωση αυτής της πρώτης φάσης οδηγεί στην εκπροσώπηση του Πειραιά στην επόμενη Πανελλήνια φάση από τα τρία (3) σχολεία με την υψηλότερη κατά σειρά βαθμολογία στην Πανελλήνια φάση στις 28 Ιανουαρίου 2023 ως εξής :

• 5ο ΓΕΛ Νίκαιας,
• Πρότυπο ΓΕΛ Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά &
• Ιδιωτικό ΓΕΛ της Ελληνογαλλικής Σχολής Πειραιά Jeanne d’Arc.

Ο Δ/ντής Δ.Ε. επιβράβευσε τις ομάδες των ανωτέρω σχολείων εκ μέρους της ΔΔΕ Πειραιά με την προσφορά ισάριθμων tablets - ευγενική χορηγία του Βουλευτή κ. Μπουτσικάκη Χριστόφορου με στόχο την ενθάρρυνση ανάλογων δράσεων - ευχόμενος, παράλληλα, την πρόκριση που θα οδηγήσει και στην Πανευρωπαϊκή συμμετοχή και – γιατί όχι; - στη νίκη!

Η εμπλοκή και συμμετοχή μαθητών/τριών σε ανάλογους διαγωνισμούς αποτελεί εκπαίδευση στην ευγενή άμιλλα και κίνητρο για ενασχόληση με την επιστήμη, ενώ, παράλληλα, προάγει το συνεργατικό πνεύμα και δημιουργεί ευκαιρίες ανοίγματος του σχολείου στην κοινωνία.

Κλείνοντας, ο Δ/ντής της Δ.Ε. Πειραιά συνεχάρη θερμά τους/τις Διευθυντές/ντριες, τους/τις εμπλεκόμενους/ες εκπαιδευτικούς των συμμετεχόντων και διακριθέντων σχολείων και, φυσικά, τους μαθητές και τις μαθήτριες, ευχόμενος διακρίσεις και επιτυχίες!

Ιδιαίτερες ευχαριστίες αξίζουν στον κ. Πεφάνη Παναγιώτη κλ.ΠΕ04, Οργανωτικό Συντονιστή του 6ου ΠΕΚΕΣ Αττικής, καθώς και στους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του ΕΚΦΕ Καλλίπολης κ. Γαβρίλη Ηλία & του ΕΚΦΕ Νίκαιας κα Χαραλαμπάτου Ελένη, για τον συντονισμό και την υλοποίηση του διαγωνισμού.

Ακολουθούν τα συμμετέχοντα σχολεία:

• 2ο ΓΕΛ Πειραιά
• 8ο ΓΕΛ Πειραιά
• ΖΑΝΝΕΙΟ Πρότυπο ΓΕΛ Πειραιά
• Πρότυπο ΓΕΛ Ιωνιδείου Σχολής Πειραιά
• ΓΕΛ Καλλίπολης
• Ελληνογαλλική Σχολή Πειραιά «Jeanne d’ Arc»
• Ελληνογαλλική Σχολή Πειραιά «ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ»
• 1ο ΓΕΛ Κορυδαλλού
• 1ο ΓΕΛ Περάματος