dntis photo cv

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ Δ/ΝΤΗ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Διονύσιος Αναστασόπουλος του Κωνσταντίνου

Kαθηγητής Φιλόλογος με βασικές σπουδές στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (Πτυχίο Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας). Κάτοχος δύο (2) μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών κανονικής φοίτησης:

Ο πρώτος στο ΕΚΠΑ - Tμήμα Φιλοσοφίας και ο δεύτερος στο Πάντειο Πανεπιστήμιο - Τμήμα Μέσων, Επικοινωνίας & Πολιτισμού.

Η Διδακτορική Διατριβή του (βαθμός: Άριστα) ολοκληρώθηκε στο Πάντειο Πανεπιστήμιο - Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων & Πολιτισμού με τίτλο: «Εθνοπολιτισμικές Ταυτότητες-Πολιτιστική Πολιτική & Διαπολιτισμική Εκπαίδευση».

Πτυχιούχος - κανονικής φοίτησης - της Σχολής Εθνικής Άμυνας (Σ.ΕΘ.Α) σε ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ. Η Σ.ΕΘ.Α, ως το Ανώτατο Στρατιωτικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα της Ελληνικής Δημοκρατίας αποτελεί το τελευταίο και υψηλότερο επίπεδο Ακαδημαϊκής Εκπαίδευσης Αξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων και πολιτικού προσωπικού ανώτερης βαθμίδας, καθώς και στελεχών των Σωμάτων Ασφαλείας, Λιμενικού Σώματος, Υπουργείων, παρέχοντας υψηλού επιπέδου Ακαδημαϊκή Γνώση στον ευρύτερο τομέα των Στρατηγικών Σπουδών.

Διδασκαλία στο Κοινό Πρόγραμμα/Διϊδρυματικό του Μεταπτυχιακού Ειδικής Αγωγής, των UNIVERSITY OF NICOSIA & ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ, με αυτοδύναμο διδακτικό έργο, κατόπιν ετήσιας αξιολόγησής, καθώς και στο Πρόγραμμα του Μεταπτυχιακού «Πολιτική, Επικοινωνία & Γλώσσα», στο ΙΟΝΙΟ Πανεπιστήμιο, με αυτοδύναμο διδακτικό έργο, κατόπιν ετήσιας αξιολόγησής.

Συμμετείχε, ως επιστημονικός συνεργάτης στο ΚΕΝΤΡΟ ΑΡΧΑΙΟΥ ΔΡΑΜΑΤΟΣ και στο ΚΕΝΤΡΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ του  Παντείου Παν/μιου.

Έχει διδάξει στο Πάντειο Πανεπιστήμιο - Τμήμα Επικοινωνίας, Μέσων & Πολιτισμού, στα Πανεπιστήμια Arese (Milano) και Colleferro (Rome) Ιταλίας, διδάσκει στη ΣΧΟΛΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (Σ.Ε.Α) - Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη και στην ΣΧΟΛΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ (Σ.ΕΘ.Α) - Yπουργείο Εθνικής Άμυνας, σε θέματα Διαπολιτισμικών Ταυτοτήτων, κατόπιν ετήσιας αξιολόγησής του.

Είναι τακτικό μέλος στο Δ.Σ του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π), αναπληρωτής Πρόεδρος στο  Κεντρικό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Κ.Υ.Σ.Δ.Ε) και τακτικό μέλος στο Ανώτερο Περιφερειακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής (Α.Π.Υ.Σ.ΔΕ).

Εργάσθηκε, ως Συντονιστής Εκπαίδευσης Προσφύγων σε Δομές Φιλοξενίας Προσφύγων (ΕΛΑΙΩΝΑΣ & ΛΑΥΡΙΟ) και ως Διευθυντής σχολικών Μονάδων (ΓΕΛ-ΔΙΕΚ-ΣΕΚ).

Πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων (ΕΟΠΠΕΠ) και πιστοποιημένος σε τρεις (3) ξένες γλώσσες: Αγγλική- Ιταλική- Γερμανική.

Έχουν εκδοθεί επτά (7) ακαδημαϊκοί τίτλοι βιβλίων του,  οι οποίοι δωρίζονται στα εκάστοτε ακροατήρια φοιτητών του καθώς και πληθώρα δημοσιεύσεων άρθρων του σε ελληνικά και ξένα περιοδικά, ημερίδες, συνέδρια, κατόπιν έγκρισής τους από επιστημονική επιτροπή.

Το 2022 κατέλαβε τη θέση  Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιώς και Νήσων, κατόπιν τακτικών κρίσεων Στελεχών Εκπαίδευσης.

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα σχετίζονται με θέματα Πολιτιστικών Πρακτικών Επικοινωνίας και Διοίκησης στην Εκπαίδευση, ειδικά στη συγκρότηση Ταυτοτήτων – Πολιτιστικής Πολιτικής και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης.