8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ
ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ

8gym peir ola ta xrwmata img

Την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023 το 8ο Γυμνάσιο Πειραιά στα Μανιάτικα ήταν γεμάτο γέλια, χρώματα, μουσική και δημιουργία. Ο Νικήτας (BASSMENT RATS) και ο Σωτήρης Φωκέας (Soteur), οι οποίοι με απίστευτη όρεξη, χαρά και ανιδιοτέλεια ανέλαβαν να γεμίσουν με χρώματα και σχέδια τους τοίχους του σχολείου, το οποίο για αρκετά χρόνια ήταν παραμελημένο. Δεν ήταν όμως μόνοι καθώς οι μαθητές του 8ου Γυμνασίου Πειραιά αλλά και της ευρύτερης περιοχής ήταν το τρίτο μέλος της παρέας, που με την ζωντάνια, την ορμή, τις ιδέες αλλά και την δουλειά τους απογείωσαν το project και έκαναν αυτή την ημέρα μοναδική. Είχε προηγηθεί ένα workshop στο σχολείο, στο οποίο ο Soteur μαζί με 25 παιδιά αντάλλαξαν ιδέες και κατέληξαν στο σχέδιο. Μια αμφίδρομη σχέση, μια γόνιμη αλληλεπίδραση που μας γέμισε χαρά. Δράσεις σαν και αυτές έρχονται να ενδυναμώσουν τις σχέσεις του σχολείου με τους μαθητές, αλλά και την τοπική κοινότητα. Μια γιορτή χρωμάτων, προβάλλοντας ότι το σύγχρονο σχολείο θα πρέπει να είναι φορέας συνδημιουργίας.

Καλείστε να δείτε από κοντά το αποτέλεσμα!

video ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ