• Τρεις ομάδες μαθητών/τριών από το 1ο ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ προκρίθηκαν στην πρώτη φάση του διαγωνισμού κοινωνικής καινοτομίας που οργανώνει και υλοποιείται σε παγκόσμιο επίπεδο από τον Οργανισμό Junior Achievement. Πρόκειται για ένα διαδραστικό, διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχεδιασμένο έτσι ώστε να ενθαρρύνει τους μαθητές να αναπτύξουν καινοτόμες ιδέες και λύσεις για τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα και παράλληλα να τους δώσει τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν δεξιότητες που χρειάζεται να αναπτύξουν για να γίνουν κοινωνικά υπεύθυνοι επαγγελματίες στο μέλλον
  • Ομάδα Μαθητών/τριών από το 1ο ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ συμμετείχε σε διαγωνισμό επιχειρηματικότητας που διοργάνωσε η AIESEC στα πλαίσια του προγράμματος Interest, όπου μαθητές Ελληνικών σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης συνεργάστηκαν με φοιτητές από Πανεπιστήμια του εξωτερικού και φοιτητές από το Πανεπιστήμιο του Πειραιά. Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επαινέθηκαν για την πρωτοτυπία και την «έξυπνη» ιδέα τους από τους κριτές του διαγωνισμού, παρόλο που ήταν το μόνο σχολείο που εκπόνησε το πρόγραμμα σε τρεις εβδομάδες, όταν τα υπόλοιπα εργάστηκαν έξι εβδομάδες
  • Αθλητική διάκριση : Η ομάδα καλαθοσφαίρισης μαθητριών του σχολείου μας κατέκτησε την πρώτη θέση στους σχολικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης της ΔΙΔΕ Πειραιά.
  • To 1ο ΓΕΛ ΠΕΙΡΑΙΑ, και συγκεκριμένα η ομάδα εργασίας των δύο μαθητριών μας της Α΄ τάξης Καρλή Ισμήνη και Λάγγουρα Λίτσα, με υπεύθυνη καθηγήτρια την Ευαγγελία Βελέντζα (κοινωνιολόγο), κατέκτησε την 1η θέση στον Πανελλαδικό Τελικό Διαγωνισμό Κοινωνικής Καινοτομίας 2014, που υλοποιείται σε παγκόσμιο επίπεδο από τον Οργανισμό Junior Achievement και ενθαρρύνει τους μαθητές να αναπτύξουν καινοτόμες ιδέες και λύσεις για τα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα. Παράλληλα τους δώνει τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν δεξιότητες που χρειάζεται να αναπτύξουν για να γίνουν κοινωνικά υπεύθυνοι επαγγελματίες στο μέλλον. Τη 2η θέση πήρε το Β΄Αρσάκειο Ψυχικού και την 3η το DCS Κολλέγιο Ψυχικού. H νικήτρια ομάδα του σχολείου μας, θα εκπροσωπήσει τη χώρα στον Παγκόσμιο Τελικό Διαγωνισμό που θα διεξαχθεί διαδικτυακά, στη αγγλική γλώσσα στις 08/07/14.