Οι μαθητές του Ζαννείου ΠΠ ΓΕΛ Πειραιά επιδεικνύοντας αξιέπαινο ζήλο και ξεχωριστή προθυμία έλαβαν μέρος σε πολυώνυμους και πολυάριθμους διαγωνισμούς, όπου διακρίθηκαν για την επιστημονική τους κατάρτιση, τη δημιουργική τους φαντασία, την πολιτικής τους κρίση αλλά και την καλλιτεχνική τους ευαισθησία.

• Το 1o Βραβείο κατέκτησε το Ζάννειο Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο στο διαγωνισμό σχεδίασης πρωτότυπου βιομηχανικού προϊόντος που θα ανταποκρίνεται στις σύγχρονες κοινωνικές προκλήσεις, με την επαναστατική πρόταση των μαθητών του για το "i-MED: A smart medical bracelet... that will revolutionize medical treatment". Το βραβείο απονεμήθηκε στο πλαίσιο του Διεθνούς Συνεδρίου"Industrial Technologies" που έλαβε χώρα στην Αθήνα, 9 - 11 Απριλίου 2014, υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Έρευνας και Τεχνολογίας του ΥΠΑΙΘ και της Διεύθυνσης Έρευνας και Καινοτομίας της Ε.Ε. Η εργασία εκπονήθηκε από μαθητές και καθηγητές των ομίλων Μαθηματικών-Πληροφορικής, Μικροβιολογίας - Βιοτεχνολογίας και Ρομποτικής. Τα ονόματα των μαθητών: Αλεξίου Πάνος, Αντωνιάδης Απόστολος, Ασημακοπούλου Γεωργία, Βαμνιές Γιάννης, Βασιλάκου Σοφία, Βιδάλης Κώστας, Βόγλης Θεολόγος, Βουσβούνης Σπύρος, Γεράνη Ειρήνη, Δρούτσας Χρήστος, Ζαχαρόπουλος Χρήστος, Ιωαννίδης Γιώργος, Μεγαλογιάννη Μελίνα, Μπουζάλι Ντρίνι, Νικολαϊδου Γεωργία, Οικονομοπούλου Μαρία - Ελένη, Παπαδόπουλος Κώστας, Σπύρου Αλέξανδρος, Τσαντίλας Σπύρος, Τσάβαλος Σωκράτης
  • Στις 30 Ιανουαρίου 2014 κερδίζοντας τη συμμετοχή μας μέσω διαγωνισμού συμμετείχαμε στην Ελληνική αποστολή Euroscola , Αττικής και Πειραιά με την ομάδα «Ίκαρος». Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από τους μαθητές της Β΄ Λυκείου Τσαγκάρη Χρήστο και Αβραμάκη Παναγιώτη και την εκπαιδευτικό Γλύπτη Μαιριλού , αρχηγό της αποστολής.
  • Την πρώτη θέση κατέκτησε το σχολείο στον τοπικό διαγωνισμό EUSO 2014 (Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών) που διοργάνωσε το ΕΚΦΕ Καλλίπολης μεταξύ Λυκείων του Πειραιά και προκρίθηκε να συμμετάσχει στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό της ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Οι μαθητές της ομάδας είναι: Μαριλένα ΟικονομοπούλουΜελίνα Μεγαλογιάννη και Κων/νος Παπαδόπουλος και αναπληρωματικά μέλη: Παναγιώτης Αβραμάκης, Νάσος Ανδρεόπουλος, και Κων/νος Δραβίλλας.
  • Δύο μαθήτριες της Γ' τάξης του σχολείου μας Πατρού Μύριαμ και Σαχά Μαρία συγκαταλέγονται στους νικητές του διαγωνισμού First Voters που διοργανώθηκε από την Ένωση Ευρωπαίων Δημοσιογράφων (Association of European Journalists) και ταξίδεψαν το Φεβρουάριο στις Βρυξέλλες στο πλαίσιο εκπαιδευτικής επίσκεψης για τη γνωριμία των νέων με τους θεσμούς του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
  • Ο μαθητής της Α' τάξης Διονύσης Μπατιστάτος κατέλαβε την 8η θέση στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την Ολυμπιάδα Βιολογίας που διοργάνωσε η Πανελλήνια Ένωση Βιολόγων.
  • Τέσσερις (4) μαθητές του Λυκείου μας διαγωνίστηκαν με επιτυχία και προκρίθηκαν στη β΄ φάση του 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής. Οι μαθητές είναι οι Αλεξίου Παναγιώτης (Β' Λυκ.), Ιωαννίδης Γεώργιος (Β΄ Λυκ.), Παπαδόπουλος Κων/νος (Β΄ Λυκ.) και Πετρίδης Λάμπρος (Α΄ Λυκ).
  • Έξι μαθητές του σχολείου πήραν μέρος και επέτυχαν στον 74ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας "Ο ΘΑΛΗΣ". Οι μαθητές είναι οι Αντωνιάδης Απόστολος (Α' Λυκείου), Αντωνιάδης Βασίλειος (Α' Λυκείου), Καραμπίλα Κατερίνα (Α' Λυκείου), Μεγαλογιάννη Μελίνα (Β' Λυκείου), Οικονομοπούλου Μαρία (Β' Λυκείου), Παπαδόπουλος Κωνστατνίνος (Β' Λυκείου)

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ

• Σαχά Μαρία (Γ4) - 2ο Βραβείο στο Α Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πρωτόλειου Διηγήματος στη μνήμη της Καίτης Λασκαρίδη
  • Χρήστος Τσαγκάρης (Β3) 1ος Έπαινος για αγγλικό ποίημα από την Ένωση Ελλήνων Λογοτεχνών, 1ο Βραβείο διηγήματος στο Διαγωνισμό Γ. Πεντζίκης, 2ο Βραβείο ποίησης στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Εκδοτών Βορείου Ελλάδος, 3ο Βραβείο ποιήσεως από την Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών, 3ο Βραβείο ποιήσεως στο Διαγωνισμό Γραπτού Λόγου των εκδόσεων Πατάκη και τιμητική διάκριση για ποίημα στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πειραϊκού Συνδέσμου-λογοτεχνικού περιοδικού «Μανδραγόρας».