3ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ

• Το σχολείο έχει βραβευτεί με Πιστοποίηση eSafety (χάλκινο) με ισχύ μέχρι 10/2015 (http://www.esafetylabel.eu)
  • Το σχολείο μας επελέγη ανάμεσα σε 40 ελληνικά σχολεία (μετά από 3 κρίσεις) να συμμετάσχει στο 3ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος με το έργο «Τρωάδες» του Ευριπίδη. Στο φεστιβάλ που διεξήχθη στην Αρχαία Μεσσήνη από 31/3 -10/4/2014 πήραν μέρος 19 σχολεία από την Ελλάδα, την Κύπρο, τη Μεγάλη Βρετανία, την Κίνα και την Ιταλία. Το σχολείο μας απέσπασε άριστες κριτικές με αποτέλεσμα να προγραμματιστούν άλλες δύο παραστάσεις στην Αττική.
  • Ανακήρυξη από τη UNICEF «ΣΧΟΛΕΙΟ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ για τη σχολική χρονιά 2-13-2014»
  • Οι μαθήτριες του σχολείου μας Μουντάνιαλη Κωνσταντίνα και Λυράκου Μαίρη προκρίθηκαν στην τελική φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού μέσω Internet Λυσίας.
  • Η μαθήτρια του σχολείου μας Μαίρη Λυράκου πήρε μέρος στο διαγωνισμό Comic του Συμβουλίου της Ευρώπης με τίτλο Δημοκρατία και ανθρώπινα Δικαιώματα στο σχολείο και επελέγη ανάμεσα σε 320 συμμετέχοντες στους 34 φιναλίστ. Στη συνέχεια τοποθετήθηκε στις δέκα κορυφαίες συμμετοχές.
  • Ο μαθητής του σχολείου μας Ηλίας Γιάννος- Ρίζος διακρίθηκε στην Ξιφασκία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ στις 11 και 12 Ιανουαρίου 2014. Πήρε τη δεύτερη θέση στα ατομικά και την πρώτη στα ομαδικά αθλήματα.
  • Ο μαθητής του σχολείου μας Χρήστος Αλυσανδράτος διακρίθηκε στο Kick Boxing στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στην κατηγορία των 66Kg στην 2η θέση.
  • Ο μαθητής του σχολείου μας Μορτάκης Αναστάσιος διακρίθηκε στο Tae kwon do στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία 41-45 (2001) στην 7η θέση.
  • Ο μαθητής του σχολείου μας Σεμπάστιαν Σεϊντάι διακρίθηκε στο Κουνγκ Φου στην κατηγορία 60Kg στην 1η θέση.