Στο 5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2013-2014 έλαβαν χώρα οι παρακάτω διακρίσεις :

1. Η ποδοσφαιρική ομάδα των αγοριών του σχολείου μας κατέκτησε την 1η θέση στο τουρνουά ποδοσφαίρου όλων των γυμνασίων του δήμου μας.
  2. Η ομάδα μπάσκετ των αγοριών του σχολείου μας κατέκτησε την 4η θέση (μικρός τελικός) στο τουρνουά μπάσκετ όλων των γυμνασίων του δήμου μας.
  3. Το σχολείο μας για 2η συνεχή χρονιά διοργάνωσε εσωτερικό πρωτάθλημα σκάκι με την συμμετοχή των μαθητών μας.
  4. Το σχολείο μας για 1η χρονιά , σε συνεργασία με το αντίστοιχο τμήμα αθλητισμού του δήμου μας, διοργάνωσε Παν-γυμνασιακό πρωτάθλημα σκάκι το οποίο ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Οι μαθητές μας έλαβαν σημαντικές θέσεις στην γενική κατάταξη. (3η και 5η θέση).
  5. Βράβευση μαθητών για αθλητικές και κοινωνικές διακρίσεις. (Συμμετοχή σε σκάκι, δωρεές βιβλίων στη σχολική βιβλιοθήκη)