Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2013-2014 οι μαθητές του 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ διακρίθηκαν στους εξής τομείς:

1. Ο μαθητής της πρώτης τάξης Μπότσας Εμμανουήλ, λαμβάνοντας μέρος σε σχολικούς αγώνες στίβου, κατέλαβε την πρώτη θέση στα 80 μέτρα.
  2. Ο μαθητής Κατσαντώνης Λουκάς της δευτέρας τάξης, λαμβάνοντας μέρος σε τουρνουά σκακιού, κατέλαβε την πρώτη θέση στο ατομικό στην τάξη του. Λαμβάνοντας δε μέρος σε άλλο ατομικό τουρνουά στο οποίο συμμετείχαν παιδιά όλης της Αττικής μετά από προκριματικούς, κατέλαβε μια τιμητική θέση.
  3. Η μαθήτρια της τρίτης τάξης Γουλιαρμή Χρυσάνθη βραβεύτηκε σε διαγωνισμό ζωγραφικής που διοργανώθηκε από το δήμο Κερατσινίου- Δραπετσώνας με θέμα «Θάλασσα πλατιά, σ'αγαπώ γιατί μου μοιάζεις».
  4. Η ομάδα βόλευ κοριτσιών του σχολείου μας έλαβε μέρος σε σχολικούς αγώνες του Πειραιά αλλά αποκλείστηκε μετά από δύο συμμετοχές.