ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι η Δ/νση Δ/θμιας Εκ/σης Πειραιά, δια του γραφείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, προγραμματίζει εκδήλωση παρουσίασης των προγραμμάτων Π.Ε. που υλοποιούνται στα σχολεία της Δ/νσης μας τη σχολική χρονιά 2014-2015. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 8 Μαΐου 2015, από 9.00π.μ. έως 15.00μ.μ., στο ΚΠΕ Δραπετσώνας (Αλ. Παναγούλη & Μονεμβασιάς 1). Το κάθε σχολείο έχει τη δυνατότητα να κάνει 5λεπτη παρουσίαση της εργασίας του με τη μορφή Power Point ή αφίσας. Επίσης το σχολείο μπορεί να αξιοποιήσει αυτό το χρονικό διάστημα για χορό, τραγούδι, θεατρικό δρώμενο, παρουσίαση κατασκευής ή ό,τι άλλο έχει την πρόθεση να υλοποιήσει! Οι άξονες μιας τέτοιας παρουσίασης θα είναι:

α) Οι δραστηριότητες και δράσεις της Περιβαλλοντικής Ομάδας (κυρίως), και

β) Η συναισθηματική εμπλοκή των παιδιών.

Η Περιβαλλοντική Ομάδα του κάθε σχολείου μπορεί να εκπροσωπείται από 4-5 μαθητές/τριες.

Καλούνται οι ενδιαφερόμενες σχολικές ομάδες Π.Ε. να δηλώσουν συμμετοχή στην Υπεύθυνη Π.Ε. ηλεκτρονικά συμπληρώνοντας τη φόρμα συμμετοχής που βρίσκεται κάνοντας κλικ ΕΔΩ, μέχρι τη Δευτέρα 27 Απριλίου 2014.

Μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων συμμετοχής θα διαμορφωθεί το τελικό πρόγραμμα που θα σας αποσταλεί.