Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης
«Το σχολείο μου ταξιδεύει με τον Περσέα»
(My school "voyages" with PERSEUS - PERSEUS@school).

perseas-logo

Το δίκτυο αυτό υλοποιείται από το Ελληνικό Κέντρο Θαλασσίων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ) στα πλαίσια του διεθνούς ερευνητικού προγράμματος "Περσέας" που σχετίζεται με θέματα θαλάσσιας ρύπανσης. Για να εγγραφεί το σχολείο σας στο δίκτυο και να έχει εξειδικευμένη υποστήριξη από μέντορα-ερευνητή ακολουθείστε το σύνδεσμο: http://www.perseus-net.eu/en/schools_network/index.html. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος αναπτύχθηκε το συνημμένο κείμενο για τα θαλάσσια απορρίμματα από το οποίο μπορείτε να αντλήσετε υλικό και ιδέες για τα προγράμματά σας και τα μαθήματά σας. Επιπλέον μετά από έρευνα ειδικών επιστημόνων (Ιωακειμίδης και συνεργάτες, 2014) προέκυψε και η συνημμένη δημοσίευση με τίτλο «Συγκριτική μελέτη της θαλάσσιας ρύπανσης από απορρίμματα στον πυθμένα παράκτιων περιοχών της Ανατολικής Μεσογείου και της Μαύρης Θάλασσας», στην οποία γίνεται ιδιαίτερη αναφορά στο Σαρωνικό κόλπο. Τέλος, μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα (Android και iOS) με τίτλο marine litterwatch και να πάρετε μέρος με τους μαθητές σας στην έρευνα που πραγματοποιεί το ΕΛΚΕΘΕ για τη θαλάσσια ρύπανση.