th-ELLS-LearningLAB-Athens-2015Το Σαββατοκύριακο 25 και 26 Απριλίου 2015, 24 εκπαιδευτικοί φυσικών επιστημών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (στην πλειονότητά τους Βιολόγοι) – από όλη την Ελλάδα – και 3 προσκεκλημένοι συμμετέχοντες (σύμβουλοι ΠΕ04, υπεύθυνοι ΕΚΦΕ) συμμετείχαν στο σεμινάριο «Μαθαίνοντας από την Ζωή – Ανακαλύπτουμε νέους τρόπους διδασκαλίας της σύγχρονης Βιολογίας». Το σεμινάριο αυτό συνδιοργανώθηκε από το Ευρωπαϊκό Εργαστήριο για τη Mάθηση στις Eπιστήμες της Ζωής (ELLS-ΕΜΒL), τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά (δια της Υπευθύνου ΠΕ) και το Ινστιτούτο Βιοεπιστημών και Εφαρμογών του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος». Το διήμερο αποδείχτηκε συναρπαστικό και η συμβολή των εκπαιδευτικών ενεργή και καθοριστικής σημασίας για την επιτυχία του σεμιναρίου που είχε ως κεντρικό θέμα το DNA-barcoding. Μέσα από ομιλίες διακεκριμένων ερευνητών, εργαστηριακές ασκήσεις (απομόνωση DNA από φύλλα φυτών, PCR, ηλεκτροφόρηση σε πήκτωμα αγαρόζης, αλληλούχηση DNA), δραστηριότητες βιοπληροφορικής, επισκέψεις στις εγκαταστάσεις του ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος» και στο Ίδρυμα Ευγενίδου, οι εκπαιδευτικοί ήρθαν σε επαφή με τις τελευταίες εξελίξεις στην έρευνα της Βιολογίας, αλλά και απέκτησαν νέα εργαλεία για τη διδασκαλία της στη σχολική τάξη. Ευχαριστούμε όλους τους συμμετέχοντες για τη αξιέπαινη προσπάθειά τους, αλλά και για το αμείωτο ενδιαφέρον τους καθ' όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Ελπίζουμε να δημιουργήσουμε ένα δίκτυο εκπαιδευτικών που μέσα από τη συνεργασία και το διάλογο θα δρομολογήσει τις πολυπόθητες αλλαγές και θα αναδείξει τη διδασκαλία της Βιολογίας στο Ελληνικό σχολείο!

Μπορείτε να δείτε εδώ την ανάρτηση του ELLS στο EMBLog για το σεμινάριο!