Hμερίδα διάχυσης της στρατηγικής σύμπραξης DEMOKLEOS

logo

Στις 12 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία στο Πανεπιστήμιο Πειραιά η ημερίδα διάχυσης της στρατηγικής σύμπραξης DEMOKLEOS, Erasmus+ βασική δράση 2 στη Σχολική Εκπαίδευση με θέμα «Ξανασκεφτόμαστε τη Δημοκρατική Συνείδηση και τη Συλλογική Ευθύνη για μια ολιστική προσέγγιση του σχολείου» και συντονίζεται από τη Διεύθυνση Δ/βάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά. Στη σύμπραξη συμμετέχουν ως εταίροι έξι χώρες η Ελλάδα, η Κύπρος, η Γερμανία, η Τουρκία, η Φινλανδία και η Πορτογαλία και ως Συνεργαζόμενοι Σχολικοί Εταίροι η Ουκρανία, η Γεωργία και η Ρωσία. Η ημερίδα είχε ως αντικείμενο την παρουσίαση του DEMOKLEOS (Το Κλέος της Δημοκρατίας στο ευρωπαϊκό σχολείο) που αποσκοπεί στην ενίσχυση της δημοκρατικής συνείδησης και της συλλογικής ευθύνης στους νέους μέσω μιας ολιστικής προσέγγισης του σχολείου και της εκπαίδευσης.

Για να διαβάσετε περισσότερα για την ημερίδα ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ

ΕΔΩ μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από την ημερίδα photo2 photo3