Αποτελέσματα 1ου Διασχολικού Ομαδικού Πρωταθλήματος Σκακιού

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 1ο Διασχολικό Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι που διοργάνωσε στο Ζάννειο Γυμνάσιο-Λύκειο «Το Δίκτυο Πολιτιστικών Προγραμμάτων με Θέμα το Σκάκι» σε συνεργασία με τον Τομέα Πολιτιστικών Θεμάτων της ΔΙΔΕ Πειραιά. Δώδεκα Ομάδες από 2 Γυμνάσια και 4 Λύκεια της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά με τετραμελείς συνθέσεις (και δύο αναπληρωματικούς) συμμετείχαν στο πρωτάθλημα και για τέσσερεις ώρες έπαιξαν σκάκι. Συνολικά 72 μαθητές στο χώρο του Θεάτρου του Ζαννείου Γ/σιου-Λυκείου έδωσαν το καλλύτερο εαυτό τους για την επιτυχημένη παρουσία του σχολείου τους. Τα σχολεία που έλαβαν μέρος είναι 1ο ΓΕΛ Πειραιά, 1ο Γυμνάσιο Καλλίπολης, 1ο ΕΠΑΛ Πειραιά, 3ο ΓΕΛ Νίκαιας, Ζάννειο Πειραματικό Γυμνάσιο, Ζάννειο Πειραματικό Λύκειο. Πρωταθλητής αναδείχθηκε η πρώτη ομάδα του 3ου ΓΕΛ Νίκαιας, στη δεύτερη θέση η δεύτερη ομάδα του Ζαννείου Πειραματικού Λυκείου και στην τρίτη θέση η πρώτη ομάδα του Ζαννείου Πειραματικού Γυμνασίου. Να σημειώσουμε ότι τόσο η 1η-2η θέση όσο και η 3η-4η θέση κρίθηκαν στον τελευταίο αγώνα του 5ου γύρου.