ΔΙΑΧΥΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ERASMUS PLUS με τίτλο
"CYBER SENSIBILITY"

2ek-peiraia-cyber-sensibility-img

Το 2ο Ε.Κ. Πειραιά, συμμετέχει σε μία σύμπραξη με σχολεία από 4 διαφορετικές χώρες στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 με τίτλο “Cyber Sensibility”. Πιο συγκεκριμένα, η συνεργασία αυτή ξεκίνησε το Σεπτέμβριο του 2016 και θα ολοκληρωθεί το Σεπτέμβριο του 2018 και αφορά μαθητές και εκπαιδευτικούς από Τουρκία, Ισπανία, Ιταλία και Ουγγαρία.

Κύριος στόχος του προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών και γενικότερα των νέων σε ζητήματα που αφορούν την ασφάλεια στο διαδίκτυο ώστε να θέσει στρατηγικές για αποτελεσματική, ανοικτή σε όλους, χωρίς κινδύνους μάθηση.

Ενόψει της ολοκλήρωσης του έργου, θα επιθυμούσαμε να παρουσιάσουμε τα παραγόμενα αποτελέσματα του συγκεκριμένου έργου.

Το πιο σημαντικό προϊόν μας είναι ένα κόμικ, που στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των νέων στους κινδύνους του διαδικτύου, και δημιουργήθηκε μέσα από πρωτότυπες σεναριακές ιδέες από τους μαθητές των σχολείων.