To 1ο ΕΠΑΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ και οι μαθησιακές δυσκολίες…

Εκπαιδευτικοί του 1ου ΕΠΑΛ Περάματος, έχοντας να αντιμετωπίσουν τις αυξανόμενες μαθησιακές δυσκολίες, οι οποίες χαρακτηρίζουν αρκετά μεγάλο ποσοστό των μαθητών σήμερα, συμμετείχαν σε πρόγραμμα εβδομαδιαίας (08/01-12/01/2018) επιμόρφωσης στην Τσεχία με τίτλο

«Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες»
(κωδικός σχεδίου 2017-1-EL01-KA102-035546)
στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+

1epal-perama-erasmusplus-tsexia

Οι δέκα καθηγητές του σχολείου μας επιμορφώθηκαν στον εκπαιδευτικό οργανισμό ITC International με στόχο να αναβαθμίσουν τις ικανότητές τους στη διαχείριση των μαθησιακών δυσκολιών τόσο κατά τη διδακτική πράξη όσο και κατά τη φάση της αξιολόγησης των μαθητών. Έτσι οι επιμορφούμενοι εκπαιδευτικοί, μετά την παρακολούθηση του σεμιναρίου, προσαρμόζουν τα θέματα των διαγωνισμάτων και των εξετάσεων στις ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες του μαθητή, έχοντας πρώτα δώσει στους μαθητές σημειώσεις με εικόνες, διαγράμματα, εύληπτους πίνακες. Επίσης εφαρμόζουν καινοτόμες διδακτικές πρακτικές χρησιμοποιώντας σύγχρονα μέσα της τεχνολογίας (χρήση QR code, tablet), τα οποία ως γνωστόν βοηθούν ιδιαιτέρως τους μαθητές με δυσγραφία και δυσορθογραφία, καθώς και μεθόδους βιωματικής μάθησης μέσω των οποίων ο μαθητής αφομοιώνει με ευχάριστο τρόπο δύσκολες έννοιες.