ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ

aeifor

Υπεύθυνη :  Σούρμπη Αλεξάνδραεκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ11
Τηλέφωνο :   210 4118429
e-mail :   Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

BIOLOGY+ για μαθητές και εκπαιδευτικούς

perivallontiki

Το «Τμήμα» Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Πειραιά:

arrow Υποστηρίζει τα προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στα σχολεία της Δ/νσης Β/θμιας Εκ/σης Πειραιά

Οι Υπεύθυνοι Π.Ε.

• Παρακολουθούν την εξέλιξη των προγραμμάτων Π.Ε. που πραγματοποιούνται στα σχολεία μας και παρέχουν κάθε δυνατή βοήθεια και πληροφοριακό υλικό για την καλύτερη υλοποίησή τους.
  • Ενθαρρύνουν και ενημερώνουν τους εκπαιδευτικούς και τους Δ/ντές των σχολικών μονάδων για τις δυνατότητες υλοποίησης προγραμμάτων σύμφωνα με το θεσμικό πλαίσιο.
  • Επισκέπτονται τις σχολικές μονάδες και οργανώνουν συναντήσεις με σκοπό την ενημέρωση των εκπαιδευτικών σε ζητήματα βιβλιογραφίας, μεθοδολογίας κλπ.
  • Βοηθούν τους εκπαιδευτικούς στο σχεδιασμό των προγραμμάτων Π.Ε. ενθαρρύνοντας καινοτόμες προσεγγίσεις.
  • Ενημερώνουν τους εκπαιδευτικούς για επιστημονικές συναντήσεις, σεμινάρια, ημερίδες κ.ά. των τομέων ευθύνης τους.
  • Συντονίζουν δράσεις και εκδηλώσεις παρουσιάσεων των εργασιών των σχολείων της Δ/νσης στο τέλος της σχολικής χρονιάς.

arrow Επιμορφώνει τους εκπαιδευτικούς με τη διοργάνωση σεμιναρίων – ημερίδων

arrow Συνεργάζεται με τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και με φορείς για

• εκπαιδευτικές επισκέψεις των σχολικών μονάδων,
  • τη διοργάνωση συνεδρίων, σεμιναρίων,
  • την πραγματοποίηση εκδηλώσεων - δράσεων
  • τη λειτουργία δικτύων
  • τη δημιουργία εκδόσεων

arrow Συντονίζει δίκτυα σχολείων και συμμετέχει σε δίκτυα

arrow Συμμετέχει σε επιστημονικά συνέδρια, ημερίδες,  σεμινάρια,

arrow Λειτουργεί οργανωμένη Δανειστική Βιβλιοθήκη με εκπαιδευτικά πακέτα και υλικό.