1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

1lyk-kerats-diplomats-img2

Διάκριση μαθητών του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου
στην 4η Πανελλήνια Μαθητική Προσομοίωση των Επιτροπών του ΟΗΕ
για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου!

Οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου σε ρόλο Διπλωμάτη τα κατάφεραν περίφημα στη Θεσσαλονίκη!!! Έτσι στην 4η Πανελλήνια Μαθητική Προσομοίωση των Επιτροπών του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου με τίτλο «Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη» που διεξήχθη 13 με 15 Δεκεμβρίου στη Θεσσαλονίκη, δύο μαθητές (Άκης Τζίτζης & Δέσποινα Γιωτάκου) πήραν "βραβείο καλύτερου διπλωμάτη" και μία μαθήτρια πήρε "εύφημο μνεία" (Ιωάννα Καψάλη). Μάλιστα ο Άκης Τζίτζης θα επισκεφτεί το Στρασβούργο ως προσκεκλημένος Ελλήνων Ευρωβουλευτών. Τους μαθητές συνόδεψαν η κ.Πλέσσα Μαρία (ΠΕ02) - που μαζί με τον Φάνη Κοτσώνη (απόφοιτο του σχολείου) προετοίμασαν κατάλληλα τους "διπλωμάτες" και η κ.Λουρή Πέννυ (ΠΕ02). Η 4η Πανελλήνια Μαθητική Προσομοίωση των Επιτροπών του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου πραγματοποιήθηκε, στα Εκπαιδευτήρια "Απόστολος Παύλος" και στη Δ.Ε.Θ., με τη συμμετοχή 700 μαθητών από όλη την Ελλάδα και την Κύπρο, 100 φοιτητών και 70 συνοδών – εκπαιδευτικών.