4ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

4lyk-kory-philosophy-olympiada

Ο μαθητής Τσιριγώτης Τάσος, της Α’ Λυκείου του 4ου ΓΕΛ Κορυδαλλού, είναι ο πρώτος Έλληνας που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην 28η Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας που θα γίνει τον ερχόμενο Μάιο στη Λισαβόνα. Κατέκτησε την πρώτη θέση στον 9ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φιλοσοφικού Δοκιμίου, που διοργανώνει το Tμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών με την υποστήριξη του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Χάρβαρντ και της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων. Το θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν «Η ελπίδα». Ο Τάσος, αφού προετοιμάστηκε με την καθοδήγηση του φιλολόγου του 4ου ΓΕΛ Κορυδαλλού κ. Παναγιώτη Τσιριγώτη, διαγωνίστηκε με εκατοντάδες μαθητές Λυκείων απ’ όλη την Ελλάδα και την ομογένεια και σημείωσε εξαιρετικές επιδόσεις, τόσο στην προκριματική φάση που διεξήχθη στις 14 Δεκεμβρίου 2019, όσο και στον τελικό που έγινε στην Πάτρα στις 17 και 18 Ιανουαρίου 2020. Στον τελικό κατέλαβε την πρώτη θέση μεταξύ των 15 καλύτερων του διαγωνισμού και είναι ο πρώτος από τους δύο Έλληνες μαθητές που θα ταξιδέψουν στη Λισαβόνα τον Μάιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τάσος ήταν ο μικρότερος στην ηλικία από τους συμμετέχοντες στον τελικό, καθώς ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές και των τριών τάξεων του Λυκείου. Συγχαρητήρια Τάσο, και με το χρυσό!