4ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

4lyk koryd euroscola logo

Το 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού συμμετείχε στην πρώτη συνεδρίαση Euroscola του 2021 που πραγματοποιήθηκε στις 22/01/2021 διαδικτυακά, με θέμα την κλιματική αλλαγή. Έλαβαν μέρος μαθητές 67 σχολείων από 24 χώρες της ΕΕ. Ο μαθητής του 4ου ΓΕΛ Κορυδαλλού Τσιριγώτης Τάσος υπέβαλε σε ζωντανή σύνδεση με το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο ερώτηση στον Αντιπρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου κ. Rainer Wieland σχετικά με την ενεργειακή ανεξαρτησία της Ευρώπης. Επίσης, οι μαθητές Junior Ambassadors του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα Αγορίδου Ιωάννα, Δελής Χρήστος, Θάνος Δημήτρης, Κατσικάρη Ανδρομάχη, Λουκάς Στέλιος και Παναγέα Σταυρούλα, συμμετείχαν με γραπτές ερωτήσεις και προτάσεις στην πλατφόρμα Slido. Την προετοιμασία των μαθητών επιμελήθηκαν οι καθηγητές πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου του 4ου ΓΕΛ Κορυδαλλού Χατζημήτρου Ελένη, Τσιριγώτης Παναγιώτης και Μαγουλάς Ιωάννης.

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ: