Διάκριση του 8ου Γυμνασίου Πειραιά στο διαγωνισμό
Maker Faire Rome 2016

Μια σημαντική διάκριση και μια μοναδική εμπειρία έζησαν οι καθηγητές του 8ου Γυμνασίου Πειραιά Ντίμερη Ευδοξία και Τερζής Φώτης καθώς και οι μαθητές τους Μαρκάκης  Γεώργιος  και Λιακάκου Χαρίκλεια καθώς υπέβαλαν συμμετοχή και διακρίθηκαν με την κατασκευή τους με τίτλο «Παιχνιδομηχανή ανακύκλωσης» που αποτελεί και το περιβαλλοντικό πρόγραμμα που υλοποιούν τα τελευταία χρόνια στο σχολείο τους, στο διαγωνισμό Maker Faire Rome τον περασμένο Οκτώβριο (http://www.makerfairerome.eu/en/).

th-im1 th-im2

Όπως αναφέρει ο κ. Τερζής: «Μια μοναδική εμπειρία ζήσαμε  αυτές τις τρεις ημέρες  στην έκθεση καινοτομιών στη Ρώμη. Από μια μικρή εφαρμογή της τεχνολογίας των 3D-printers για τη δημιουργία ενός  νάρθηκα για μια μικρή χελώνα που έχασε ένα μέλος της μέχρι βιομηχανικά ρομπότ που παίζουν μπάσκετ και χρησιμοποιούν ένα smart phone. Πραγματικά παρουσιάζονται όλες οι τάσεις και οι δημιουργίες των ανθρώπων που σχεδιάζουν και κατασκευάζουν μέσα από το γκαράζ του σπιτιού τους μέχρι τα επιτεύγματα σχολείων, Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, Πανεπιστημίων και Εταιρειών. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα τεχνολογικά επιτεύγματα  της επιστήμης των μικροϋπολογιστών , τα προϊόντα τους, ο τρόπος  με τον οποίο εντάσσονται στην εκπαιδευτική διαδικασία και η ιδιαίτερη βαρύτητα που δίνεται από τα αντίστοιχα ιδρύματα. Χαρακτηριστικά παραδείγματα: α) οι σχολές αρχιτεκτονικής και η ενασχόλησή τους με τους μικροϋπολογιστές για να κατασκευάσουν αυτόματα σκίαστρα παραθύρων. β) η ανθρωπιστική εφαρμογή των μικροϋπολογιστών μικρού κόστους για τις αναπτυσσόμενες χώρες της Αφρικής με εφαρμογές στην καλλιέργεια της γης στην κτηνοτροφία και τη βελτίωσης της καθημερινότητας τους από Πανεπιστημιακούς φοιτητές με στόχο και επίκεντρο τον άνθρωπο. Η συμμετοχή μας μας ενέταξε στην οικογένεια των δημιουργών δίνοντάς μας τη δυνατότητα να ανταλλάξουμε ιδέες και σκέψεις με άλλους ενώ ταυτόχρονα  να ενημερωθούμε  για τα νέα  τεχνολογικά επιτεύγματα  και την ένταξή τους στην καθημερινή πρακτική.»

Ο κ. Τερζής συνεχίζει και φέτος το δίκτυο σχολείων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Εκπαιδευτικές κατασκευές και ανακύκλωση» που δημιούργησε από την περσινή σχολική χρονιά οπότε έχετε ευκαιρία να συμμετάσχετε με κάποιο συναφές θέμα. Στο δίκτυο την περασμένη σχολική χρονιά συμμετείχαν το 2ο Γυμνάσιο Δραπετσώνας και το 3ο Γυμνάσιο Πειραιά συμβάλλοντας καταλυτικά στην προσπάθεια αυτή που οδήγησε στη διάκριση.