1ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

dist 1lyk kerats maska img4

Έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό οι μαθητές/τριες του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου σε ρόλο διπλωμάτη και πέτυχαν αρκετές διακρίσεις στην

6η Προσομοίωση των επιτροπών του ΟΗΕ για τα ανθρώπινα δικαιώματα
«Μαθητές σε ρόλο διπλωμάτη
»

Διακρίθηκαν οι μαθητές και μαθήτριες:

Κωνσταντίνα Β. (Γ1), βραβείο καλύτερου εμπειρογνώμονα - δικαίωμα του παιδιού στην υγεία
Μαριάννα Κ. (Γ2), βραβείο μελλοντικού διπλωμάτη - δικαίωμα του παιδιού στο ψηφιακό περιβάλλον. Η Μαριάννα υπήρξε επίσης εισηγήτρια του κειμένου θέσης της επιτροπής της στην ολομέλεια της Γ.Σ.
Πέτρος Κ. (Γ3), βραβείο μελλοντικού διπλωμάτη - δικαίωμα γυναικών για ίση αμοιβή σε εργασία ίσης αξίας
Κατερίνα Τσ. (Β4), βραβείο μελλοντικού διπλωμάτη - δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης του παιδιού
Κάτια Γκ. (Γ1), εύφημος μνεία - ελευθερία της έκφρασης
Αρτέμης Γρ. (Β4)- Χριστίνα Λ. (Β5), εύφημη μνεία - δικαίωμα γυναικών για ίση αμοιβή σε εργασία ίσης αξίας
Μαριλένα Κρ. (Β5) Δέσποινα Μ. (Β2), εύφημη μνεία - απαγόρευση της φυλετικής προπαγάνδας και της ρητορικής μίσους
Γαλήνη Λ. (Β5), εύφημη μνεία - προστασία του παιδιού από κάθε μορφή βίας

Επίσης διακρίθηκε ο μαθητής Γιώργος Κ. του 2ου ΓΕΛ Κερατσινίου με το βραβείο του καλύτερου εμπειρογνώμονα για τα δικαιώματα του ανθρώπου και συγκεκριμένα το δικαίωμα στη ζωή, καθώς οι δύο συμμετέχοντες του 2ου ΓΕΛ Κερατσινίου προετοιμάστηκαν για τη συμμετοχή τους με τα παιδιά του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου σε συνεργασία των υπ. καθηγητριών των δύο σχολείων.
Τέλος, ειδική μνεία αξίζει να γίνει στους απόφοιτους του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου, φοιτητές Φάνη Κοτσώνη, Δέσποινα Γιωτάκου και Αλεξάνδρα Αλεξάκη, που βοήθησαν αποφασιστικά τους μαθητές μας στην προετοιμασία τους μαζί με τις υπεύθυνες καθηγήτριες Μ. Πλέσσα και Μ. Γλύπτη από το 1ο Λύκειο Κερατσινίου και Ι. Τσιώλη από το 2ο Λύκειο Κερατσινίου.

ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ pic2

pic3