22-06-2022: ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ 30/06/2022
ΘΕΡΙΝΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ 2022

A. Όσοι εκπαιδευτικοί ανήκουν οργανικά στο Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Πειραιά και υπηρετούν με θητεία ή απόσπαση σε φορέα, οφείλουν την Πέμπτη 30/06/2022 να παρουσιαστούν για να αναλάβουν υπηρεσία ΜΟΝΟ στη περίπτωση που τοποθετήθηκαν σε ΝΕΑ οργανική θέση με τη διαδικασία των οριστικών τοποθετήσεων και βελτιώσεων του Μαΐου - Ιουνίου του 2022. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί ΔΕΝ θα συμπεριληφθούν στον προγραμματισμό των θερινών υπηρεσιών της σχολικής μονάδας της νέας οργανικής θέσης.

B. Όσοι εκπαιδευτικοί ανήκουν οργανικά στο Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Πειραιά, οφείλουν την Πέμπτη 30/06/2022 να παρουσιαστούν για να αναλάβουν υπηρεσία και να συμπεριληφθούν στον προγραμματισμό των θερινών υπηρεσιών σύμφωνα με τα εξής:

1. Αν έχουν οργανική θέση, στο σχολείο της οργανικής.
2. Αν βρίσκονται στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Α' , Β' ή Γ' Πειραιά, στο σχολείο της προσωρινής τοποθέτησης.
3. Αν προέρχονται από μετάθεση αλλά παραμένουν στη διάθεση του Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Πειραιά, στη Δ.Δ.Ε. Πειραιά (Ελ. Βενιζέλου 35, 4ος όροφος), ώρα 10:00.
4. Αν έχουν διατεθεί σε υπηρεσίες διοίκησης της Δ.Δ.Ε. Πειραιά κατά το 2021-2022, στη Δ.Δ.Ε. Πειραιά.

Γ. Σύμφωνα με το υπ’ αριθ. 76132 /Ε2/21-06-2022 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.:

«Για λόγους διευκόλυνσης των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που είτε είναι αποσπασμένοι, είτε μετατέθηκαν κατά το τρέχον σχολικό έτος σε άλλο ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, είτε βρίσκονται σε άδεια κύησης, λοχείας ή ανατροφής παιδιού, παρακαλούμε η ανάληψη υπηρεσίας στην οργανική τους θέση με τη λήξη του διδακτικού έτους 2021-2022 να γίνεται δεκτή με έκδοση υπεύθυνης δήλωσης μέσω της πλατφόρμας gov.gr και την αποστολή της στην οικεία Δ/νση Εκπ/σης με e-mail. Επίσης, οι εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που ήταν αποσπασμένοι για το διδακτικό έτος 2021-2022 σε άλλο ΠΥΣΔΕ από εκείνο της οργανικής τους θέσης, δεν απαλλάσσονται από την υποχρέωση της θερινής υπηρεσίας σε σχολική μονάδα και από τυχόν άλλη υποχρέωσή τους στο ΠΥΣΔΕ οργανικής».