Ο Διευθυντής Δ.Ε. Πειραιά, κ. Διονύσιος Αναστασόπουλος, σε συνεργασία με τους Συμβούλους Εκπαίδευσης της Διεύθυνσης Δ.Ε. Πειραιά που έχουν επιστημονική ευθύνη για το μάθημα της Τεχνολογίας Γυμνασίου, διοργάνωσαν Επιστημονική Ημερίδα με τίτλο: «Το μάθημα της Τεχνολογίας στo Γυμνάσιo», στις 17 Οκτωβρίου 2023 (ώρες: 09:30 – 14:00), στο Γυμνάσιο Νέου Φαλήρου.

Τoν εναρκτήριο χαιρετισμό έκανε ο αναπληρωτής συντονιστής του 6ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, κος Παναγιώτης Πεφάνης και στη συνέχεια παρουσίασαν τις εισηγήσεις τους οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης, κλ. ΠΕ8, 82, 83, 84, 85, 88 και 89, του 6ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, κος Ιωάννης Τζωρτζάκηςκος Ελευθέριος Χονδρογιάννηςκος Βασίλειος Παρίσηςκος Γεράσιμος Αντύπαςκα Σοφία Κουταλίδηκος Δημοσθένης Βινιέρης, καθώς και ο εκπαιδευτικός κλ. ΠΕ83 του Ραλλείου Γυμνασίου Θηλέων Πειραιά, κος Ιωάννης Τούρλος.

Τιμητική ήταν η παρουσία της Υφυπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, κας Δόμνας Μιχαηλίδου, η οποία επεσήμανε την αξία του Τεχνολογικού Αλφαβητισμού των μαθητών/τριών και συνομίλησε με τους/τις εκπαιδευτικούς για τα προβλήματα, που αντιμετωπίζουν στα σχολεία λόγω της ιδιαιτερότητας του μαθήματος της Τεχνολογίας. Την αναγκαιότητα της διδασκαλίας του μαθήματος και την εξασφάλιση κατάλληλων εργαστηρίων για την αποτελεσματική διάχυση της Τεχνολογίας στους/στις μαθητές/τριες επεσήμανε και ο Διευθυντής Δ.Ε. Πειραιά, κος Διονύσιος Αναστασόπουλος.

Την εν λόγω Ημερίδα παρακολούθησαν δεκάδες εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων κλάδων, καθώς και Σύμβουλοι Εκπαίδευσης του 6ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής, η κα Αρχοντία Μαντζαρίδου, κλ. ΠΕ70, η κα Γεωργία Τσιρώνη, κλ.ΠΕ89 – η οποία φιλοτέχνησε και την αφίσα της εκδήλωσης και η κα Χρυσάνθη Κουμπάρου, κλ.ΠΕ02, που απηύθυνε χαιρετισμό στη διάρκεια της Επιστημονικής Ημερίδας.

Ο Διευθυντής Δ.Ε. Πειραιά
Διονύσιος Αναστασόπουλος Δρ.