Αθλητική δράση Ποδοσφαίρισης μαθητών/τριών
Δημοτικών Σχολείων Αίγινας σχ. έτους 2023-2024

Στις 7/2/2024 έλαβε χώρα με μεγάλη επιτυχία αθλητική δράση Ποδοσφαίρου μεταξύ των Δημοτικών Σχολείων της Αίγινας στις εγκαταστάσεις του Δημοτικού Σταδίου του Δήμου Αίγινας. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν με στόχο την ενίσχυση του Σχολικού Αθλητισμού και συγκεκριμένα του Αθλήματος του Ποδοσφαίρου, μέσω μιας βιωματικής διαδικασίας μη ανταγωνιστικού χαρακτήρα.

Τους  αγώνες χαιρέτισε ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού της Αίγινας, κ. Μαρίνος Νικόλαος και τους παρακολούθησαν  μαθητές  των  Δημοτικών  Σχολείων.

Στη δραστηριότητα συμμετείχαν 250 μαθητές και μαθήτριες Γ-Δ-Ε-ΣΤ τάξεων Δ.Σ. Οι ομάδες έπαιξαν σε τρία γήπεδα σε πάνω από τέσσερις αγώνες η καθεμία με διάρκεια κάθε αγώνα τα 12'.

Ακολούθησαν απονομές στις νικήτριες ομάδες από τους Διευθυντές των σχολείων.

Ευχαριστούμε τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής και Διευθυντή του Δ.Σ. Αγ. Ασωμάτων Αίγινας, κ. Ζαμπέλη Βασίλειο, καθώς και τον Δήμο Αίγινας, το εκπαιδευτικό προσωπικό των σχολείων, τους καθηγητές Φυσικής Αγωγής, τον γιατρό του αγώνα και τις νοσηλεύτριες.