ΑΠΟΦΑΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ-ΤΑΞΗ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2023-2024 ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Α/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ο Αναπληρωτής Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ
Τη λειτουργία των τμημάτων ειδικότητας του «Μεταλυκειακού έτους - Τάξης μαθητείας» στα ΕΠΑ.Λ./Ε.Κ. του Πίνακα 1 της περιφέρειας ΑΤΤΙΚΗΣ καθώς
α) υπάρχουν διαθέσιμοι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων στους οποίους θα ανατεθούν τα εργαστηριακά μαθήματα της ειδικότητας,
β) υπάρχει η απαιτούμενη εργαστηριακή υποδομή, γ) έχουν εξασφαλιστεί θέσεις μαθητείας και δ) έχει υποβληθεί ο απαιτούμενος αριθμός αιτήσεων εγγραφής στο «Μεταλυκειακό έτος-Τάξη Μαθητείας» ανά ΕΠΑ.Λ./Ε.Κ.
Τα τμήματα του «Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη μαθητείας», περιόδου 2023-2024 της παρούσας απόφασης, δύνανται να ξεκινήσουν το εργαστηριακό μάθημα ειδικότητας μετά την ολοκλήρωση των αναθέσεων σε επόπτες-εκπαιδευτικούς σύμφωνα με τον οριστικό πίνακα κατάταξης υποψηφίων εποπτών-εκπαιδευτικών από την ΠΔΕ ΑΤΤΙΚΗΣ και κατόπιν ενημέρωσης των μαθητευομένων από τα ΕΠΑ.Λ.