ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ
Οι γέφυρες της τέχνης
Δευτέρα, 8 Μαΐου 2017

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και η Επιτροπή Καλλιτεχνικών Σχολείων του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, με αφορμή την λειτουργία κατά την επόμενη σχολική χρονιά (2017-2018) του νέου Καλλιτεχνικού Σχολείου Κερατσινίου-Δραπετσώνας, διοργανώνουν τη Δευτέρα 8 Μαΐου 2017 και ώρα 17:30 μια καλλιτεχνική εκδήλωση σε συνεργασία με τον Δήμο Κερατσινίου- Δραπετσώνας, στο κτήριο των Αναστηλωμένων «Λουτρών Παλατζιάν» που φιλοξενεί το Καλλιτεχνικό Σχολείο.

Όλο το πρόγραμμα της εκδήλωσης είναι έργο των μαθητών και των μαθητριών των Ελληνικών Καλλιτεχνικών Σχολείων (Γέρακα Αττικής, Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης και Ηρακλείου Κρήτης). Τα παιδιά ετοίμασαν με τους εκπαιδευτικούς τους τις χοροθεατρικές παραστάσεις, ενταγμένες σε έναν διάλογο πολιτισμού, ευθύνης και αλληλεγγύης στους ανέστιους πρόσφυγες που βρίσκονται στη χώρα μας, δημιουργώντας γέφυρες της τέχνης.