1ο ΓΕΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

ScienceThroughTheater

Το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου, έλαβε μέρος στη δράση «Μαθαίνοντας Επιστήμη μέσα από το Θέατρο» η οποία πραγματοποιήθηκε στις 2 και 3 Απριλίου στο Αμφιθέατρο Aula  της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.
Η δράση τελούσε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και ήταν συνδιοργάνωση της Science View, του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας με την υποστήριξη του NOESIS (Κέντρου Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας), του ευρωπαϊκού έργου CREATIONS (Deveoloping an Engaging Science Classroom) και ήταν βασισμένη στο παιδαγωγικό πλαίσιο του έργου CREATIT).
Το σχολείο τελικά απέσπασε το πρώτο βραβείο για την Καλύτερη Συνολική Παρουσίαση, το πρώτο βραβείο Καλύτερης Χορογραφίας, όπως  και ειδική διάκριση  για την απόδοση επιστημονικών εννοιών μέσα από το Χορό.
Υπεύθυνοι καθηγητές για τη δράση ήταν οι Σαραντίδης Χαράλαμπος και Μανδοπούλου Αγγελική.
Συμμετείχαν συνολικά 30 μαθητές του σχολείου.