Χωροταξική κατανομή αποφοίτων Δημοσίων και Ιδιωτικών Γυμνασίων
Δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας
προς Δημόσια Γενικά Λύκεια αρμοδιότητας Δ.Δ.Ε. Πειραιά,
για το σχολικό έτος 2023-24

Η χωροταξική κατανομή αποφοίτων Δημοσίων και Ιδιωτικών Γυμνασίων Δήμου Κερατσινίου - Δραπετσώνας προς Δημόσια Γενικά Λύκεια αρμοδιότητας Δ.Δ.Ε. Πειραιά, για το σχολικό έτος 2023-24 διαμορφώνεται ως ακολούθως:

1. 1ο ΓΕΛ Δραπετσώνας
    Εγγράφονται όσοι απόφοιτοι Γυμνασίων έχουν διεύθυνση κατοικίας εντός της περιοχής που οριοθετείται από τις ακόλουθες οδούς: Μικράς Ασίας, Καλοκαιρινού, Πλάτωνος, Αγίου Παντελεήμονος, Σπάρτης, (Αργυρουπόλεως), νοητή διαγώνιος έως Κρατίνου, Κρατίνου, Αναπαύσεως, Αγ. Δημητρίου, Εθν. Αντιστάσεως, Αριστοτέλους, νοητή γραμμή από τέρμα Αριστοτέλους έως Πόντου και Σωκράτους, Ηρακλέους, Κωστή Παλαμά, Πλάτωνος, Προικονήσου, Βυζαντίου, Μικράς Ασίας.
  2. 2ο ΓΕΛ Δραπετσώνας
    Εγγράφονται όσοι απόφοιτοι Γυμνασίων έχουν διεύθυνση κατοικίας εντός της περιοχής που οριοθετείται από τις ακόλουθες οδούς: Εθν. Αντιστάσεως και Αγ.Δημητρίου, Κανάρη, Ακτή Ηετιώνεια, Γρ. Λαμπράκη, Κοντόπουλου, 25ης Μαρτίου, Αριστοτέλους, Εθν. Αντιστάσεως.
  3. 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου
    Εγγράφονται όσοι απόφοιτοι Γυμνασίων έχουν διεύθυνση κατοικίας εντός της περιοχής που οριοθετείται από τις ακόλουθες οδούς: Λεωφ. Σχιστού Σκαραμαγκά, Λεωφ. Σαλαμίνος, Γρ. Λαμπράκη, Λεωφ. Δημοκρατίας, Κουντουριώτου, Λεωφ. Σαλαμίνος, Αγγ. Σικελιανού, , Γρ. Λαμπράκη, Αχιλλέως, Υψηλάντου, Πολυκράτους, Τέρμα Δημ. Χρήστ. Μπουγά , νοητή γραμμή έως Λεωφ. Σχιστού Σκαραμαγκά.
  4. 2ο ΓΕΛ Κερατσινίου
    Εγγράφονται όσοι απόφοιτοι Γυμνασίων έχουν διεύθυνση κατοικίας εντός της περιοχής που οριοθετείται από τις ακόλουθες οδούς: τέρμα Πολυκράτους, νοητή γραμμή έως Όθωνος, Όθωνος, νοητή γραμμή έως Τήνου, Μπαλή, Γορτυνίας, νοητή γραμμή από Γορτυνίας έως Πύλου & Στρ. Μακρυγιάννη, Στρ. Μακρυγιάννη, Γρ. Λαμπράκη, Μαραθωνομάχων, Βαλτετσίου, Κορώνης, Μάρκ. Μπότσαρη, Σφακίων, Δερβενακίων, νοητή γραμμή έως Έλλης και Παλαμηδίου, Παλαμηδίου, Δεμερτζή, Μυριοφύτου, Ξάνθου, Πατριάρχου Γρηγορίου Ε΄, Αμισού, Βηλαρά, Αϊνστάιν, Γρ. Λαμπράκη, Αχιλλέως, Υψηλάντου, Πολυκράτους έως τέρμα Πολυκράτους.
  5. 3ο ΓΕΛ Κερατσινίου
    Εγγράφονται όσοι απόφοιτοι Γυμνασίων έχουν διεύθυνση κατοικίας εντός της περιοχής που οριοθετείται από τις ακόλουθες οδούς: Αϊνστάιν, Βηλαρά, Αμισού, Πατριάρχου Γρηγορίου Ε΄, Ξάνθου, Μυριοφύτου, Δεμερτζή, Παλαμηδίου, Έλλης, νοητή γραμμή έως τέρμα Δερβενακίων, Δερβενακίων, Σφακίων, νοητή γραμμή από τέρμα Σφακίων έως Φαρμακίδου & Ακροπόλεως, Ακροπόλεως, Λεωφ. Σαλαμίνος, Καλοκαιρινού, Μικράς Ασίας, Βυζαντίου, Λεωφ. Δημοκρατίας, Κουντουριώτου, Λ. Σαλαμίνος, Αγγ.Σικελιανού, Γρ. Λαμπράκη, Αϊνστάιν.
  6. 4ο ΓΕΛ Κερατσινίου
    Εγγράφονται όσοι απόφοιτοι Γυμνασίων έχουν διεύθυνση κατοικίας εντός της περιοχής που οριοθετείται από τις ακόλουθες οδούς: Λεωφ. Δημοκρατίας, Προικοννησού, Πλάτωνος, Κωστή Παλαμά, Ηρακλέους, Μάρκ. Μπότσαρη, Λάμπρου Πορφύρα, Σωκράτους, Κων/νου Παλαιολόγου, Προποντίδος (τέρμα), Σωκράτους (τέρμα), Προποντίδος, Πελοποννήσου, Σπετσών, Ψαρρών, Κύπρου, Δωδεκανήσου, Ακτή Ιωνίας, Μπουμπουλίνας, Λεωφ. Δημοκρατίας

Παρατηρήσεις:
Σημειώνεται ότι σε κάθε περίπτωση:

1. 1. Οι απόφοιτοι των Γυμνασίων που έχουν αδελφό-ή στην 1η ή 2η τάξη ΓΕΛ εγγράφονται στο ίδιο Γενικό Λύκειο με αυτό του αδελφού-ής α ν ε ξ α ρ τ ή τ ω ς διεύθυνσης κατοικίας, συνεπώς δε συμπεριλαμβάνονται στον ανωτέρω χωροταξικό σχεδιασμό.

2. Βάση της κείμενης νομοθεσίας η Δ.Δ.Ε. Πειραιά δύναται, σε συνεργασία με τους διευθυντές των σχολικών μονάδων, να προβαίνει σε τροποποιήσεις του χωροταξικού σχεδιασμού κάθε σχολικό έτος.

3. Οποιαδήποτε κατανομή μαθητών χωρίς αναφορά στην παραπάνω χωροταξική οριοθέτηση γίνεται για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων και την τήρηση της κείμενης νομοθεσίας περί αριθμού μαθητών ανά τμήμα.

4. Πιθανές μεταβολές στην ανωτέρω χωροταξική κατανομή δύνανται να προκύψουν από μεταβολές στον αριθμό ή σε άλλα στοιχεία των μαθητών(π.χ. αλλαγές στις προτιμήσεις των μαθητών από ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ ή αντιστρόφως, μαθητές που μετακόμισαν από/προς άλλες Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπαίδευσης κ.α.), οι οποίες θα εμφανιστούν στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes και ενδέχεται να μη συμπεριλαμβάνονται στους πίνακες που μας απεστάλησαν από τις σχολικές μονάδες.

5. Επισημαίνουμε ότι οι τυχόν μετεγγραφές που θα πραγματοποιηθούν τον Σεπτέμβριο και εξής, δεν πρέπει να αλλοιώνουν τον αριθμό των τμημάτων ανά σχολική μονάδα όπως αυτός διαμορφώνεται από την παρούσα χωροταξία.

Διευκρίνιση:

Για τον εύκολο εντοπισμό στον χάρτη, έχουν υιοθετηθεί η ορθογραφία και ο τονισμός των ονομάτων οδών των Google Maps.