Χωροταξική κατανομή αποφοίτων Δημοσίων και Ιδιωτικών Γυμνασίων
Δήμου Περάματος
προς Γενικά Λύκεια αρμοδιότητας Δ.Δ.Ε. Πειραιά,
για το σχολικό έτος 2023-24

Η χωροταξική κατανομή αποφοίτων Δημοσίων και Ιδιωτικών Γυμνασίων Δήμου Περάματος προς Δημόσια Γενικά Λύκεια αρμοδιότητας Δ.Δ.Ε. Πειραιά, για το σχολικό έτος 2023-24 διαμορφώνεται ως ακολούθως:

1. 1ο ΓΕΛ Περάματος
    Εγγράφονται όσοι απόφοιτοι έχουν διεύθυνση κατοικίας αριστερά (δυτικά) της νοητής γραμμής που σχηματίζεται από τις ακόλουθες οδούς: Ευήνου & Παπανικολή, Παπανικολή, Σκρα, Περικλέους, Λάμπρου Κατσώνη, Παναγίας Γιάτρισσας Περάματος, Λογοθέτη, Φλέμινγκ, 3ης Σεπτεμβρίου, Εθνάρχου Μακαρίου, Λεωφ.Ειρήνης, Βάκχου, Λεωφ.Δημοκρατίας.
  2. 2ο ΓΕΛ Περάματος
    Εγγράφονται όσοι απόφοιτοι έχουν διεύθυνση κατοικίας δεξιά (ανατολικά) της νοητής γραμμής που σχηματίζεται από τις ακόλουθες οδούς: Ευήνου & Παπανικολή, Παπανικολή, Σκρα, Περικλέους, Λάμπρου Κατσώνη, Παναγίας Γιάτρισσας Περάματος, Λογοθέτη, Φλέμινγκ, 3ης Σεπτεμβρίου, Εθνάρχου Μακαρίου, Λεωφ.Ειρήνης, Βάκχου, Λεωφ.Δημοκρατίας.

Παρατηρήσεις:
Σημειώνεται ότι σε κάθε περίπτωση:

1. Οι απόφοιτοι των Γυμνασίων που έχουν αδελφό-ή στην 1η ή 2η τάξη ΓΕΛ εγγράφονται στο ίδιο Γενικό Λύκειο με αυτό του αδελφού-ής α ν ε ξ α ρ τ ή τ ω ς διεύθυνσης κατοικίας, συνεπώς δε συμπεριλαμβάνονται στον ανωτέρω χωροταξικό σχεδιασμό.

2. Βάση της κείμενης νομοθεσίας η Δ.Δ.Ε. Πειραιά δύναται, σε συνεργασία με τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, να προβαίνει σε τροποποιήσεις του χωροταξικού σχεδιασμού κάθε σχολικό έτος.

3. Οποιαδήποτε κατανομή μαθητών χωρίς αναφορά στην παραπάνω χωροταξική οριοθέτηση γίνεται για την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων και την τήρηση της κείμενης νομοθεσίας περί αριθμού μαθητών ανά τμήμα.

4. Πιθανές μεταβολές στην ανωτέρω χωροταξική κατανομή δύνανται να προκύψουν από μεταβολές στον αριθμό ή σε άλλα στοιχεία των μαθητών(π.χ. αλλαγές στις προτιμήσεις των μαθητών από ΓΕΛ σε ΕΠΑΛ ή αντιστρόφως, μαθητές που μετακόμισαν από/προς άλλες Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπαίδευσης κ.α.), οι οποίες θα εμφανιστούν στην ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes και ενδέχεται να μη συμπεριλαμβάνονται στους πίνακες που μας απεστάλησαν από τις σχολικές μονάδες.

5. Επισημαίνουμε ότι οι τυχόν μετεγγραφές που θα πραγματοποιηθούν τον Σεπτέμβριο και εξής, δεν πρέπει να αλλοιώνουν τον αριθμό των τμημάτων ανά σχολική μονάδα όπως αυτός διαμορφώνεται από την παρούσα χωροταξία.

Διευκρίνιση:

Για τον εύκολο εντοπισμό στον χάρτη, έχουν υιοθετηθεί η ορθογραφία και ο τονισμός των ονομάτων οδών των Google Maps.