ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΛΙΠΟΛΗΣ

«Από την Καλλίπολη στη Νέα Καλλίπολη. Ο νέος συνοικισμός και η εγκατάσταση των προσφύγων. Μια πόλη γεννιέται»

Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 - 6:30 μ.μ.

lyk kallip kallipoli afisa

Σκοπός της εκδήλωσης είναι να αναδείξουμε στην τοπική κοινωνία το παρελθόν του τόπου μας μέσα από δρώμενα και πολιτιστικές δράσεις με τη σύμπραξη σχολείων και τοπικών φορέων πολιτισμού της περιοχής. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 και ώρα 18:30, στον προαύλιο χώρο του ΓΕ.Λ. Καλλίπολης.

Την ώρα της εκδήλωσης θα λειτουργήσει στο χώρο του σχολείου έκθεση, ανοικτή στο κοινό, με το φωτογραφικό υλικό της έκθεσης «Πειραιάς 1922, τεκμήρια προσφυγιάς» που μας παραχώρησε ευγενικά για το σκοπό αυτό το Ιστορικό Αρχείο Πειραιά.

Συμμετέχουν τα Γυμνάσια της περιοχής Καλλιπόλεως το 26ο Δ.Σ. Πειραιά και το Π.ΓΕ.Λ. Ζάννειο. Θα προλογίσουν ο κ. Στέφανος Μίλεσης πρόεδρος της Φιλολογικής Στέγης Πειραιά και ο π. Ελισσαίος Κυνούσης προϊστάμενος Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής Καλλίπολης.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ • ΑΦΙΣΑ