ΗΜΕΡΙΔΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

2 Δεκεμβρίου 2023

Ελληνογαλλική Σχολή Jeanne d’ Arc

hmerida-fysikwn-episthmwn-02122023

Το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στην Ελληνογαλλική Σχολή Jeanne d’ Arc (Πειραιάς Ελ. Βενιζέλου 12Α τηλ. 2104179161) και υπό την αιγίδα της ΔΔΕ Πειραιά, Ημερίδα με θέμα: «Διδακτική στις Φυσικές Επιστήμες, Νέα Προγράμματα Σπουδών – Εφαρμογές Τεχνητής Νοημοσύνης - Workshops» Στην Hμερίδα συζητήθηκαν τα Νέα Προγράμματα Σπουδών ανά ειδικότητα, διδακτικές προτάσεις, και εφαρμογές της Τεχνητής Νοημοσύνης στη Διδακτική των Φυσικών Επιστημών.

Κεντρικοί ομιλητές Ο Δρ. Κωνσταντίνος Σκορδούλης, Καθηγητής, Διευθυντής του Εργαστηρίου Διδακτικής & Επιστημολογίας Φυσικών Επιστημών και Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας στο ΕΚΠΑ και ο Δρ. Κρικόρ Μαρουκιάν με σπουδές από το Henley Business School, University of Reading, UK, και alumni του ΑΙ Programme του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, ο οποίος ηγείται της συμβουλευτικής ομάδας, Διαχείρισης Υπηρεσιών Πληροφορικής για την Microsoft Ελλάδος από το 2015.

Ομιλίες