Στους αγώνες στίβου των γυμνασίων του Πειραιά που διοργανώθηκαν από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά και πραγματοποιήθηκαν στις 31/3/2014 από το 9ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΙΚΑΙΑΣ διακρίθηκαν οι μαθητές:

• Καραμουσουλής Αλέξανδρος, Α΄τάξη 1ος στο άλμα εις μήκος
  • Τσίπος Άγγελος,Α΄τάξη 2ος στο άλμα εις μήκος
  • Καραγιάννης Μιχάλης, Β΄τάξη 4ος στη σφαιροβολία

Στους αγώνες των ομαδικών αθλημάτων που διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά τα αποτελέσματα είναι τα εξής:
Στους αγώνες μπάσκετ, οι οποίοι πραγματοποίηθηκαν στις 11/12/2013 έλαβε την 1η θέση η ομάδα των αγοριών, αποτελούμενη από τους μαθητές: Ανδρεσάκης Χ., Γκολφινόπουλος Σ., Καμπούρης Δ., Βενετάκης Γ., Κουβάτσος Ν., Σταματόπουλος Μ., Μεσσήνης Μ., Σκαλτσάς Κ., Σταγιάς Θ. και Ιωαννίδης Χ.
Επίσης, στους αγώνες ποδοσφαίρου, οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν στις 13/12/2013, έλαβε την 1η θέση η ομάδα των αγοριών, αποτελούμενη από τους μαθητές: Χατζηανδρέου Χ., Φάβιος Χ., Μανωλιάς Χ., Σελβεσάκης Λ., Χαρωνιτάκης Α., Μανδαμαδιώτης Μ., Χαλκίδης Μ., Παπαδόπουλος Γ., Πόλκας Σ., Κόκκινος Γ. και Κυριακίδης Λ.
Αντίστοιχα στους αγώνες βόλεϊ των κοριτσιών, οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν στις 16/12/2013, έλαβε την 5η θέση η ομάδα των κοριτσιών, αποτελούμενη από τις μαθήτριες: Αισώπου Ι., Σεκλερέντου Ο., Κοντοπίδη Χ., Γεωργατζέλη Ε., Παπαϊσιδώρου Σ., Τσακιρίδου Π., Πολίτου Ε. και Δαρζέντα Π.

Ειδικό έπαινο έλαβε για την εργασία που παρουσίασε στα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα-Λιναρδάτου, κατά την τελετή απονομής βραβείων 2014, στην δράση ECOMOBILITY, η ομάδα από τις μαθήτριες: Φυλάκτου Ματίνα, Φυλάκτου Κατερίνα, Παπαδημητρίου Αρίστη, Παναγάκου Ιφιγένεια, Λυσάνδρου Κωνσταντίνα, Κοντοπίδη Χαριτίνη, Αισώπου Ιωάννα, Στεφανάτου Γερασιμίνα και το μαθητή Κονίδα Ζήση.

Η ομάδα που αποτελείτο από τους μαθητές Κονίδα Χρίστο, Παναγιωτίδου Βούλα, Νέρη Σταύρο, Βερικάκη Γιώργο, Θεοδωρέσκο Κώστα, Σιγάλα Κώστα, Φωτεινοπούλου Ιωάννα, Καζατζη Βάνα, Τζανετάκο Άγγελο,Τσιπο Άκη, Σμπόρο Κώστα, Βογιατζή Μαρίνα, Ζωγράφο Γιώργο, Μίχου Νίκο, Καρπούικο Στράτο και Κυριάκου Παναγιώτη έλαβε το 1ο βραβείο από τη WWF για τη συμμετοχή τους κατά το σχολικό 2012-2013 στο διαγωνισμό «Ταξίδι στην πόλη του μέλλοντος»