ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

2o ΓΕΛ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ

Αστέρι της Ευχής

Το σχολείο συμμετείχε στο πρόγραμμα “Make A Wish”, βοηθώντας τον μικρό Δημήτρη να αποκτήσει το δικό του δωμάτιο.

Τη δράση πραγματοποίησε το τμήμα Β1 του σχολείου μας με την επίβλεψη της εκπαιδευτικού Σταυριανάκου Σταυρούλας.

2gel koryd draseis asteri

Για το «Χαμόγελο του παιδιού»

Όταν η προσφορά γίνεται παιχνίδι, σημαίνει πως όλα γίνονται με αγάπη!

Κι αυτή την αγάπη έστειλαν οι μαθητές του σχολείου μας με την εκπαιδευτικό Ζωή Γιοβάνη στο «Χαμόγελο του παιδιού», μαζί με τα τρόφιμα που συγκέντρωσαν…

2gel koryd draseis xamogelo

«Προστασία και ασφάλεια των μαθητών/ενδοικογενειακή βία»

Την Παρασκευή 16/2/2024 στο 2ο Λύκειο Κορυδαλλού, με πρωτοβουλία της Διευθύντριας και του Συλλόγου Διδασκόντων σχολείου διεξήχθη επιμορφωτική δράση στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου με θέμα «Προστασία και ασφάλεια των μαθητών/ενδοικογενειακή βία» με εισηγητή τον κ. Χρήστο Χήρο, Υπαστυνόμο Β, από την Δ/νση Δημόσιας Ασφάλειας/Α.Ε.Α. Η δράση απευθυνόταν σε όλο το μαθητικό πληθυσμό του σχολείου.

2gel koryd draseis prostasia

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων – EWWR

Στο πλαίσιο ευαισθητοποίησης για τον αντίκτυπο των αποβλήτων συσκευασίας των προϊόντων στο περιβάλλον, το 2ο ΓΕΛ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων – EWWR

Εστιάζοντας στο τρίπτυχο “Μείωση, Επαναχρησιμοποίηση, Ανακύκλωση” (Reduce-Reuse-Recycle) κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας 18 - 26 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν -ανά τμήμα- σε διαγωνισμό δημιουργίας έργων τέχνης από υλικά συσκευασιών (Trash Art) υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών Βασιλικής Βαμπούλα, Γεωργίας Βασιλείου και Ζωής Γιοβάνη

Χρησιμοποίησαν κυρίως τα υλικά συσκευασίας των διαδραστικών πινάκων που τοποθετήθηκαν στο σχολείο μας και μετά από ψηφοφορία στην οποία συμμετείχαν ο σύλλογος καθηγητών και οι μαθητές, νικητήριο αναδείχθηκε το έργο του τμήματος Β4.

2gel koryd draseis ewwrΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ