Διαγωνισμός Ζωγραφικής με θέμα:

«Ζωγραφίζοντας την Ευρώπη»

paintΗ μη κερδοσκοπική οργάνωση Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά και Μουσεία (Heritage & Museums), σε συνεργασία με το Ευρωκοινοβούλιο και το European Museum Forum ( EMF) διοργανώνει διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα «Ζωγραφίζοντας την Ευρώπη».
Σκοπός του διαγωνισμού είναι η ενδυνάμωση του εκπαιδευτικού ρόλου της τέχνης και των μουσείων και η προαγωγή της πολιτιστικής κληρονομιάς της χώρας μας.
Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων των Γυμνασίων και Λυκείων της Περιφέρειας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, το θέμα του είναι: «Ζωγραφίζοντας την Ευρώπη-Μυθολογία, Παράδοση, Μουσεία» και οι μαθητές καλούνται να εμπνευστούν από τη μυθολογία, αλλά και να εξερευνήσουν μέσω διαδικτύου τα μνημεία και τα μουσεία ευρωπαϊκών χωρών και να εκφράσουν μέσα από τα έργα τους όσα έμαθαν κι όσα ένιωσαν.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ