ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

eddis logoΗ Αγωγή Υγείας της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Πειραιά, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής, συμμετέχει για δεύτερη συνεχή χρονιά στο καινοτόμο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα: «EDDIS – Ένα ψηφιακό πρόγραμμα για τη σεξουαλική αγωγή στα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης». Το έργο EDDIS, αναπτύσσει υλικό ψηφιακής μάθησης σχετικά με τη σεξουαλική υγεία και αγωγή στα σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. σε τέσσερις ευρωπαϊκές χώρες: Φινλανδία, Ελλάδα, Λιθουανία και Πορτογαλία. Βασικός σκοπός είναι να αυξηθούν οι βασικές γνώσεις σχετικά με τη σεξουαλική υγεία και τη σεξουαλικότητα στους νέους ηλικίας 13-16 ετών.