graf-eur-progr

ΕΛΕΝΗ ΤΣΟΥΡΑΠΑ
    ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
Τηλέφωνο επικοινωνίας:  210 4823409
Ημέρες & ώρες τηλεφωνικής επικοινωνίας: Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή: 13.00-14.00
email:  Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Η νέα υπηρεσία της ΔΔΕ Πειραιά, το Γραφείο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Προγραμμάτων, ιδρύθηκε με πρωτοβουλία του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, κυρίου Αναστασόπουλου, τον Ιούνιο 2023 και έκτοτε λειτουργεί υπό την άμεση εποπτεία του. Η πρωτοβουλία αυτή εξυπηρετεί την ολοένα και πιο επιτακτική ανάγκη εξωστρέφειας των σχολείων του Πειραιά υπό το πρίσμα του νέου περιβάλλοντος που διαμορφώνεται στη μετα-covid περίοδο και των δυναμικών που αναπτύσσονται στη νέα ψηφιακή εποχή.

Σκοπός της δημιουργίας του Γραφείου είναι η βελτίωση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης στα σχολεία της ΔΔΕ Πειραιά μέσω της διαρκούς επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στο πλαίσιο προγραμμάτων, όπως το Erasmus+ και το δίκτυο UNESCO ASPnet. Φορέας ακαδημαϊκού και οργανωτικού συντονισμού, υλοποίησης και διαχείρισης των προγραμμάτων Erasmus+ που εμπίπτουν στη δικαιοδοσία του Γραφείου είναι η ΔΔΕ Πειραιά. Μέσω αυτών, δίνεται η δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς να επιμορφωθούν, όχι μόνο στο αντικείμενό τους, αλλά και στη μεθοδολογία ενσωμάτωσης των ευρωπαϊκών και διεθνών εκπαιδευτικών προτεραιοτήτων στην καθημερινή τους διδακτική πρακτική, όπως η Εκπαίδευση για την Αειφορία, η Εκπαίδευση για την Ιδιότητα του Παγκόσμιου Πολίτη, η Συμπερίληψη, η Διαπολιτισμική Μάθηση και η Εκπαίδευση για την Πολιτιστική Κληρονομιά, ενισχύοντας ταυτόχρονα τις ψηφιακές τους δεξιότητες.