Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, με στόχο την καλύτερη οργάνωση των προγραμμάτων Π.Ε. στα σχολεία την τρέχουσα σχολική χρονιά, διοργανώνει – δια του Υπεύθυνου Π.Ε. – επιμορφωτική ημερίδα, με θέμα «Σχεδιασμός και υλοποίηση προγράμματος Π.Ε. - Παιδαγωγικές προσεγγίσεις και διδακτικές στρατηγικές». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 21 Νοεμβρίου 2012 (ημέρα Τετάρτη, 12.00 – 16.00), στο 10ο Γενικό Λύκειο Πειραιά (Κεχαγιά 6 και Μαυρογένους, 2104203738, όρια Π. Κοκκινιάς – Καμινίων, βλ. σχετικό χάρτη)

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που υλοποιούν για πρώτη φορά πρόγραμμα Π.Ε. ή έχουν μικρή εμπειρία. Δικαίωμα συμμετοχής στην ημερίδα έχει ένας εκπαιδευτικός ανά σχολείο. Περισσότεροι εκπαιδευτικοί από το ίδιο σχολείο μπορούν να συμμετάσχουν μόνο όταν δεν εμποδίζεται η ομαλή λειτουργία του. Σημειώνεται ότι η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στην Π.Ε. θεωρείται απαραίτητη προϋπόθεση για εκπαιδευτικές επισκέψεις στα ΚΠΕ. Στο τέλος του σεμιναρίου θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης στους εκπαιδευτικούς που θα συμμετάσχουν.

Το πρόγραμμα της ημερίδας περιλαμβάνει

• Εισηγήσεις με θέματα α) Μέθοδος Project – Υλοποίηση Προγράμματος Π.Ε. και β) Θεσμικό πλαίσιο, και
  • Βιωματικά εργαστήρια για τις παρακάτω διδακτικές τεχνικές :
    • Μελέτη Πεδίου
    • Επισκόπηση απόψεων (Ερωτηματολόγια – συνεντεύξεις)
    • Παιχνίδι Ρόλων
    • Δομημένη συζήτηση σε ομάδες και στην τάξη

Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή στον Υπεύθυνο Π.Ε. στο e-mail: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή τηλεφωνικά (210-4118429) σύμφωνα με το υπόδειγμα μέχρι τη Δευτέρα 19 Νοεμβρίου.

Παρακαλούνται οι κ.κ. Διευθυντές των σχολικών μονάδων να διευκολύνουν τους συναδέλφους

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ

ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΡΤΗ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ